Rusza budowa gazociągu do elektrowni w Ostrołęce
Rusza budowa gazociągu do elektrowni w Ostrołęce - podała we wtorek spółka Energa z Grupy Orlen. Gazociąg ma być gotowy do połowy 2024 roku.
Rusza budowa 28-kilometrowego gazociągu, który doprowadzi gaz do bloku w elektrowni w Ostrołęce. Chodzi o nowo powstający blok gazowy o mocy 750 MW w elektrowni należącej do przejętej przez Orlen spółce Energa.
Gazociąg ma być gotowy do połowy 2024 roku. Zadaniem gazociągu jest połączenie budowanego w Ostrołęce bloku gazowo-parowego z interkonektorem Polska-Litwa - podaje spółka.
Jak zaznaczyła Energa, budowa gazociągu o średnicy 700 mm będzie przebiegała odcinkami. Obecnie planowane jest wykonanie pierwszych tymczasowych zjazdów z dróg na pas montażowy, który na gruntach rolnych liczył sobie będzie 29 m, a w terenach zalesionych - 19 m. Planowane są też prace związane z przygotowaniem zaplecza budowy oraz dostawą rur przewodowych na trasę gazociągu. Właścicielom gruntów przekazane też zostanie drewno ścięte podczas przeprowadzonej wcześniej niezbędnej wycinki drzew - podaje spółka. Wykonawcą budowy będzie firma Romgos.
Nowy blok gazowo-parowy w Ostrołęce ma powstać w miejsce pierwotnie planowego tam bloku węglowego. Decyzja o jego budowie i jej rozpoczęcie od początku były szeroko komentowane w debacie publicznej. Enerdze stawiano zarzuty inwestowania w technologię bez przyszłości - to dlatego, że Polska, jako członek UE, zobowiązała się odejść od węgla w energetyce.
Mimo to Energa zdecydowała się rozpocząć budowę nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW. Prace ruszyły w 2018 roku, a w 2020 roku zostały przerwane. Następnie podjęto decyzję, że zamiast bloku węglowego w Ostrołęce powstanie nowy blok parowo-gazowy. Działania związane z budową i rozbiórką bloku węglowego kosztowały spółkę ponad miliard złotych.