Reklama

Rynek akcji wciąz pod wpływem sygnałów sprzedaży

W nowy miesiąc giełdowy wkraczamy wiedząc, że rynko akcji odrabianie strat po przecenie z przełomu stycznia i lutego przychodzi z oporem. Trzeba to traktować jako objaw słabości rynków.

Zapowiada się kolejny miesiąc niepewności na giełdach

Pozostają one wyraźnie pod wpływem sygnałów sprzedaży, jakie zostały wygenerowane w trakcie tamtych spadków. Jednocześnie środek ciężkości myślenia o akcjach przeniósł się z bieżących wiadomości na wyobrażenia dotyczące tego co może przynieść przyszłość.

Chodzi głównie o konsekwencje stopniowego zacieśniania polityki pieniężnej na świecie, które obecnie oznacza działania ograniczające dostępność kapitału dla banków po niskich cenach (wycofywanie się banków centralnych z działań wspierających płynność w sektorze bankowym, jak również w niektórych krajach utrudnienia w dostępie do kredytów (zwiększanie rezerwy obowiązkowej dla banków).

Na obecnym etapie takie obawy są uzasadnione. Zresztą występowały również w poprzednich okresach wychodzenia z załamania gospodarczego. To skłania do przyjęcia na najbliższy czas klarownej alternatywy. Jeśli działania banków centralnych nie doprowadzą do schłodzenia koniunktury gospodarczej, to jest możliwe, że lutowe dołki na giełdach jeśli zostaną pogłębione to nieznacznie. Równocześnie jednak to, co dzieje się na amerykańskim rynku nieruchomości, gdzie po wygaśnięciu ulg podatkowych na kupno domów doszło do ponownego załamania sprzedaży, ostrzega, że bez wsparcia gospodarki nie są w stanie normalnie funkcjonować. Takie przekonanie uzasadniałoby dalszy ruch w dół cen akcji.

ZWRÓĆ UWAGĘ:

Pogłębia się dysproporcja pomiędzy bieżącą przyszłą sytuacją w zakresie kredytów hipotecznych w Polsce, co wskazuje, że możemy być w punkcie zwrotnym Skupianie się inwestorów na tym, co może przynieść przyszłość, sprzyja utrzymywaniu się w marcu atmosfery niepewności na rykach akcji

Rynki nieruchomości

W lutym pogłębiał się rozdźwięk pomiędzy obecną i przewidywaną sytuacją na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce. Z ostatniego badania koniunktury wśród bankowców wynika, że wzrost tego rodzaju kredytów sygnalizowano w 50 proc. placówek, a spadek w 15 proc. Tym samym saldo zmniejszyło się do 35 proc. wobec 40 proc. w grudniu. Lutowy wynik był najniższy od sierpnia 2009 r. Jednocześnie w 70 proc. placówek oczekuje się wzrostu kredytów hipotecznych, a jedynie w 3 proc. regresu w tym względzie. W efekcie saldo sięgnęło 67 proc. W grudniu kształtowało się na poziomie o 20 pkt proc. niższym. Tak duże dysproporcje pomiędzy ocenami bieżącej i przyszłej sytuacji nie miały miejsca od bardzo długiego czasu.

Stajemy więc przed sytuacją w której albo jesteśmy w przededniu pewnego rodzaju boomu na kredyty hipoteczne (jeśli przewidywania bankowców są prawidłowe) albo u szczytu zainteresowania nimi (jeśli to bieżące oceny oddają jednak lepiej sytuację w zakresie tych kredytów).

Katarzyna Siwek

Home Broker

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »