Rynek towarowy po świątecznym oddechu

Środowa sesja na rynku złota przebiegała w warunkach dużej zmienności notowań i choć cena tego kruszcu w stosunku do otwarcia na poziomie 532.60 USD za uncję wzrosła tylko o 1,20 USD, to w ciągu dnia spadki sięgnęły nawet poziomu 526 USD za uncję jubilerską.

Środowa sesja na rynku złota przebiegała w warunkach dużej zmienności notowań i choć cena tego kruszcu w stosunku do otwarcia na poziomie 532.60 USD za uncję wzrosła tylko o 1,20 USD, to w ciągu dnia spadki sięgnęły nawet poziomu 526 USD za uncję jubilerską.

Tak duża rozpiętość ruchu cen podczas wczorajszej sesji to głównie wynik sporej aktywności inwestorów podczas otwarcia notowań rynku w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwsza godzina notowań przyniosła agresywną realizacje zysków. W efekcie kurs spot złota spadł ponizej poziomu 525 USD, ustanawiając tym samym sesyjne minimum. Dalsza część notowań potwierdziła jednak utrzymywanie się byczego sentymentu inwestorów wobec kruszcu.

Zakończenie wczorajszego dnia na poziomie 533.80 USD za uncję oznacza kolejny z rzędu dzień wzrostów na rynku złota w nowym roku, potwierdzając tym samym silną tendencję do testowania w najbliższym czasie poziomu 540 USD, wyznaczonego przez grudniowy szczyt. Na uwagę zasługują jednak znaczne ruchy korekcyjne podczas wczorajszych notowań, które ściągnęły cenę do poziomu 525 USD za uncję, które częściowo utożsamiane były z wiadomością o sprzedaży znacznej ilości złota przez jeden z banków centralnych ze strefy Euro. Spora korekta w trakcie środowych notowań stanowiła jednocześnie doskonałą okazję do zakupów złota przez inwestorów podążających za obowiązującym trendem, co na koniec sesji pozwoliło wywindować cenę powyżej wtorkowego zamknięcia.

Reklama

Srebro

Ruchy cen na rynku srebra na środowej sesji przez większą część dnia odbywały się zgodnie z tendencją panującą na innych rynkach towarowych. Jednak malejąca aktywność na rynku srebrnego surowca pod koniec dnia nie pozwoliła, tak jak miało to miejsce w przypadku złota, wywindować ceny powyżej poziomu wtorkowego zamknięcia. Srebro rozpoczęło wczorajsze notowania z poziomu 9,13 USD za uncję i pod wpływem silnych impulsów sprzedażowych ze strony funduszy inwestycyjnych spadło poniżej poziomu 9 USD za uncję wyznaczającego dotychczasowe wsparcie dla notowań. Jednak podobnie jak w przypadku złota spadek notowań poniżej 9 USD spowodował wzmożone zakupy spekulacyjne, co pozwoliło cenie powrócić na koniec dnia do poziomu 9.09 USD za uncję jubilerską.

Obecnie wsparcie dla notowań srebra stanowi poziom 8.94 USD (dołek wczorajszych notowań) natomiast którkoterminowy opór wynosi 9.24, a ewnetualne przebicie tego poziomu stanowić będzie doskonały punkt wyjścia do testowania kursu 9.35.

Ropa naftowa

Na rynku ropy środowa sesja przyniosła wzrost notowań tego surowca z dostawą w lutym o 28 centów do poziomu 63.42 USD za baryłkę, co stanowi najwyższy kurs od 11 tygodni. Analogiczne ruchy cen zaobserwowaliśmy podczas londyńskich notowań ropy Brent z Morza Północnego. Cena tego surowca wzrosła w trakcie wczorajszej sesji o 33 centy i zamknęła notowania na poziomie 61.68 USD za baryłkę

Wyższa cena na wczorajszym nowojorskim otwarciu to głównie efekt przeszacowania przewidywań co do łagodnego przebiegu zimy w Stanach Zjednoczonych, będących największym odbiorcą oleju opałowego oraz obaw przed możliwym ograniczeniem wydobycia ze złóż w Iraku. Inwestorzy wyraźnie oczekują również wzrostu popytu w skali globalnej na ropę, co jednoznacznie sprzyja wzrostom notowań. Również nie bez znaczenia pozostaje spadek wartości amerykańskiej waluty, co przekłada się na nominalny wzrost notowań ropy.

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: złota | rynek towarowy | towarowy | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »