Rynek wódki skurczy się o 1-2 proc.
CEDC prognozuje, że rynek wódki w Polsce skurczy się w tym roku o 1-2 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Spółka spodziewa się z kolei w tym czasie jednocyfrowego wzrostu sprzedaży na tym rynku - wynika z prezentacji do konferencji CEDC.
Rosyjski rynek wódki, w ujęciu ilościowym, ma spaść w 2012 r. o 5-10 proc., w świetle planowanego podwyższenia akcyzy o 28 proc.
CEDC zakłada, że na rynku polskim sprzedaż importowa (szczególnie brown spirits) wzrośnie w 2012 r. o dalsze 20-25 proc., a eksport zwiększy się o 20 proc.
W przypadku Rosji CEDC oczekuje jednocyfrowego spadku sprzedaży kluczowych marek, który częściowo zostanie zrekompensowany wolumenami sprzedażowymi nowo wprowadzonych marek (Talka, Silver Blend). Spółka ocenia, że w przypadku tego rynku, eksport zanotuje wzrost wolumenu o 20-30 proc. w 2012 i osiągając udział w całkowitym wolumenie sprzedażowym z Rosji na poziomie 15 proc.
CEDC nie wyklucza sojuszu z inwestorem strategicznym ani emisji akcji
CEDC nie będzie w stanie spłacić sumy nominalnej wynikającej z obligacji zapadających w roku 2013 przy pomocy gotówki z przepływów operacyjnych oraz dostępnych umów kredytowych. Dlatego nie wyklucza strategicznego sojuszu z potencjalnymi inwestorami, w tym z Russian Standard, sprzedaży części aktywów, czy emisji akcji - podało CEDC w komunikacie.
"W ciągu ostatnich kilku miesięcy, kierownictwo spółki, w porozumieniu z radą dyrektorów, z pomocą doradców prawnych i finansowych, analizowało strategiczne alternatywy dla spółki, mając na uwadze zbliżającą się konieczność wywiązania się ze zobowiązań finansowych, w szczególności wynikających z niepodporządkowanych obligacji zamiennych z terminem zapadalności w 2013 r. o oprocentowaniu wynoszącym 3,00 proc." - poinformowała spółka w komunikacie.
"Kierownictwo spółki uznało, że gotówka generowana w toku działalności operacyjnej, dostępne środki pieniężne oraz kwoty, które mogą zostać uzyskane w ramach istniejących umów kredytowych, nie będą wystarczające, aby spłacić sumę nominalną wynikającą z obligacji 2013, która będzie wymagalna i należna w dniu 15 marca 2013 r. Analiza ta nabrała dodatkowego znaczenia biorąc pod uwagę warunki rynkowe i trudne dla działalności otoczenie" - dodała.
CEDC podało, że wraz z doradcami pracuje nad wypracowaniem różnych scenariuszy w celu spełnienia zobowiązań przypadających na 2013 r., włączając w to strategiczny sojusz z kilkoma potencjalnymi inwestorami, w tym z Roustamem Tariko i Russian Standard Corporation, inne strategiczne inwestycje, sprzedaż niektórych aktywów, wymianę Obligacji Zamiennych i emisję akcji.
"Dokonując oceny strategicznych scenariuszy, rada dyrektorów w dalszym ciągu rozważa list pana Tariko z Russian Standard Corporation z dnia 1 lutego 2012 r., w którym zawarta była propozycja +strategicznego sojuszu+, w ramach którego, m.in. Russian Standard dążyłby do wymiany części posiadanych niepodporządkowanych obligacji zamiennych z terminem zapadalności w 2013 r., o oprocentowaniu wynoszącym 3,00 proc., na akcje zwykłe spółki, do uzyskania określonych praw mniejszości oraz miejsc we władzach spółki, a także ewentualnie objąłby spółkę umową kredytową oraz sprzedałby określone prawa związane z dystrybucją oraz inne prawa na rzecz spółki" - napisano w komunikacie CEDC.
Spółka zaznacza, że pomimo iż dyskusje trwają, na razie nie osiągnięto porozumienia.
"Ponadto, nie ma także pewności, że jakakolwiek transakcja lub seria transakcji zostanie dokonana z Russian Standard, lub z innym podmiotem" - dodano.
CEDC poinformowało, że brak zapłaty wymagalnych kwot należnych w związku z obligacjami zapadającymi w 2013 r. stanowiłoby przypadek naruszenia umowy emisji tych obligacji, a także przypadek naruszenia umowy emisji obligacji wymagalnych w 2016 r., oraz innych umów zadłużenia.
W komunikacie podano, że raport niezależnego biegłego rewidenta spółki za rok 2011, będzie zawierał wyjaśnienie, że pewne przesłanki powodują zasadniczą wątpliwość co do możliwości kontynuacji działalności przez CEDC.