Reklama

Rynki surowcowe. Ropa łamie poziom 75 dolarów za baryłkę

Ceny ropy na giełdzie paliw ICE w Londynie przekroczyły poziom 75 USD za baryłkę, po raz pierwszy od ponad 2 lat. Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku kosztuje ponad 73 USD. Na rynkach paliw widać oznaki szybkiego zacieśniania się sytuacji podażowej - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 73,63 USD, niżej o 0,04 proc. Kontrakty na lipiec wygasają we wtorek.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 75,04 USD za baryłkę, wyżej o 0,19 proc.

Surowiec w Londynie - po 75 USD -jest wyceniany najwyżej od ponad 2 lat, po wzroście w poniedziałek o 1,9 proc., najmocniejszym od 4 tygodni.

Brent jest teraz najdroższa od 21 miesięcy w stosunku do ropy z Bliskiego Wschodu. To prawdopodobnie zwiększy zainteresowanie wśród azjatyckich rafinerii ropą z Zatoki Perskiej, kosztem gatunków z basenu atlantyckiego - oceniają analitycy.

Reklama

Sytuacja na rynkach paliwowych zaczyna się zacieśniać, bo globalne odbicie gospodarcze po pandemii Covid-19 - w USA, Chinach i Europie - wspiera zużycie paliw, na które zapotrzebowanie stale rośnie.

Analitycy Bank of America wskazują, że baryłka Brent może w przyszłym roku zdrożeć nawet do 100 USD, gdy jeszcze mocniej wzrośnie zainteresowanie podróżami.

"Optymizm co do rosnącego popytu na paliwa jest teraz mocno +ugruntowany+. W centrum uwagi inwestorów pozostaje sprawa zaostrzającej się sytuacji paliwowej" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Jeśli nastąpi przerwa we wzrostach cen ropy, to prawdopodobnie nadejdzie ona ze strony podażowej" - dodaje Hari.

Ropa Brent natychmiast

109,84 -1,71 -1,53% akt.: 16.05.2022, 08:25
  • Max 112,68
  • Min 109,00
  • Stopa zwrotu - 1T -1,55%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,42%
  • Stopa zwrotu - 3M 17,15%
  • Stopa zwrotu - 6M 35,81%
  • Stopa zwrotu - 1R 66,19%
  • Stopa zwrotu - 2R 277,33%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Miedź w Londynie w górę; jest co odrabiać, po spadku w ub. tygodniu o 8,6 proc.

Miedź na giełdzie metali w Londynie zyskuje podczas wtorkowego handlu. Metal ma co odrabiać, bo w ub. tygodniu staniał o 8,6 proc. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,7 proc. - po 9.242,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,11 proc. do 4,1800 USD za funt.

Analitycy wskazują, że notowane w ub. tygodniu najgorsze spadki cen miedzi od rozpoczęcia pandemii Covid-19 mogą się jeszcze nie skończyć, ponieważ działania chińskich władz - aby uwolnić krajowe rezerwy metali bazowych i +jastrzębie+ nastawienie Fed co do polityki monetarnej w USA wywołują niepokój wśród inwestorów.

Banki z Wall Street, w tym Goldman Sachs i Citigroup, zalecają inwestorom kupowanie miedzi "na dołku", ze względu na kluczową rolę tego metalu w transformacji energetycznej i niewystarczające inwestycje w branży wydobywczej, co gwarantuje miedzi wieloletnią hossę.

Analitycy Trafigura oceniają, że w ciągu najbliższej dekady ceny miedzi osiągną poziom 15.000 USD za tonę.

Jednak analitycy rynków metali z Chin - największego odbiorcy metali przemysłowych na świecie - wskazują, że ceny miedzi w krótkiej perspektywie mogą spadać.

"Sprzedaż rezerw miedzi ( w Chinach) nieco zaskoczyła rynki" - mówi Fan Rui, analityk Guoyuan. "W połączeniu z wcześniejszą perspektywą zacieśniania polityki monetarnej w USA, chińskie środki, aby schłodzić wzrosty cen metali na rynkach, mogą skutkować bardzo znaczącym spadkiem cen metali" - dodaje.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zwyżkowała o 34 USD do 9.180,00 USD za tonę.W ub. tygodniu metal na LME stracił 8,6 proc. - najmocniej od marca 2020 r.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »