Reklama

Rynki surowcowe wierzą w szczepionkę na Covid-19

Ceny ropy w nieznacznie spadają, inwestorzy oceniają, że kraje OPEC+ mogą odłożyć decyzję o zwiększeniu dostaw ropy o 3-6 miesięcy - informują maklerzy. Optymizm globalnych graczy co do szczepionki na Covid-19 jest silniejszy niż obawy o rosnącą liczbą notowanych przypadków zachorowań związanych z tym patogenem.

Ropa w USA jeszcze powyżej 41 USD za baryłkę

Reklama

Ceny ropy w USA nieznacznie spadają, a notowania surowca są powyżej 41 USD za baryłkę. Inwestorzy oceniają, że kraje OPEC+ mogą odłożyć decyzję o zwiększeniu dostaw ropy o 3-6 miesięcy - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,31 USD, niżej o 0,34 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 43,67 USD za baryłkę, niżej o 0,32 proc.

Ważnym wydarzeniem dla rynków ropy będzie listopadowe spotkanie OPEC+.

Pod koniec tego miesiąca odbędzie się posiedzenie krajów sojuszu OPEC+, na którym zapadną ustalenia, czy producenci z tej grupy opóźnią złagodzenie cięć produkcji planowane wstępnie na początek 2021 r.

Na rynku pojawiają się informacje przekazywane przez delegatów z krajów OPEC+, że grupa rozważa odłożenie o 3-6 miesięcy decyzji o większym eksporcie swojej ropy.

Arabia Saudyjska i Rosja - najwięksi gracze w OPEC+ - już od pewnego czasu wskazują, że może być konieczne odłożenie planowanego wzrostu produkcji ropy.

Rynki paliw borykają się m.in. z rosnącą podażą ropy z Libii w sytuacji malejącego zapotrzebowania na paliwa na świecie.

Ropa w USA zdrożała w tym tygodniu o prawie 12 proc. - większość tych zysków to zasługa poniedziałkowej informacji o przełomie w sprawie szczepionki na Covid-19.

Jednak inwestorzy, po chwilach entuzjazmu, oceniają realną sytuację zdrowotną na świecie, a ta pogarsza się w wielu dużych gospodarkach.

"Szczepionka na Covid-19 może nie mieć żadnego wpływu na poprawę popytu na świecie, dopóki nie zostanie zastosowana" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets.

"Ale dotychczasowy zwrot w myśleniu rynkowych graczy oznacza, że ropa będzie w stanie utrzymać swoje notowania na obecnych poziomach" - dodaje.

ROPA CRUDE

45,22 -0,06 -0,13% akt.: 03.12.2020, 14:49
  • Max 45,48
  • Min 44,67
  • Stopa zwrotu - 1T -1,98%
  • Stopa zwrotu - 1M 21,28%
  • Stopa zwrotu - 3M 8,13%
  • Stopa zwrotu - 6M 21,97%
  • Stopa zwrotu - 1R -19,70%
  • Stopa zwrotu - 2R -11,30%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Ceny miedzi rosną - optymizm związany ze szczepionką silniejszy niż obawy o wirusa

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie zwyżkują - optymizm globalnych graczy co do szczepionki na Covid-19 jest silniejszy niż obawy o rosnącą liczbą notowanych przypadków zachorowań związanych z tym patogenem. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,3 proc. - po 6.906,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź jednak tanieje o 0,26 proc. do 3,1260 USD za funt.

W poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że badana przez niego szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Szczepionka powstaje we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Z kolei firma Moderna Inc. podała, że prowadzone przez nią próby jej szczepionki osiągnęły kluczowy cel w związku z jej skutecznością.

"Ceny miedzi mogą pozostawać niestabilne, ponieważ wzrost liczby przypadków koronawirusa w Europie i Stanach Zjednoczonych nadal jest zagrożeniem dla rynków" - piszą tymczasem w nocie analitycy Jinrui Futures Co.

Na rynkach nasilają się obawy, że notowane od kilku tygodni wzrosty zachorowań na Covid-19 mogą negatywnie wpłynąć na globalne ożywienie gospodarcze i osłabić popyt m.in. na surowce, w tym miedź.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 47 USD do 6.885,00 USD za tonę.

Dowiedz się więcej na temat: rynki giełdowe | surowce naturalne | ropa naftowa | OPEC

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »