S&P 500 z kolejnym rekordem, trwa wyprzedaż Treasuries

Indeksy na Wall Street notują wzrostową sesję, a S&P 500 ustanawia nowe śródsesyjne szczyty. Inwestorzy mniej obawiają się wpływu huraganu Irma na gospodarkę USA oraz prowokacji ze strony Korei Północnej. Kolejną sesję trwa wyprzedaż amerykańskich obligacji skarbowych.

Dow Jones Industrial rośnie o 0,3 proc., S&P 500 zyskuje 0,25 proc., a Nasdaq Comp. rośnie o 0,15 proc.

Giełdy w Europie zakończyły sesję ze wzrostami. Euro Stoxx 600 zyskał 0,5 proc. - to piąte pod rząd zamknięcie tego indeksu na plusie, a tym samym najdłuższa wzrostowa passa od kwietnia.

Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,5 proc., FTSE100 stracił 0,2 proc., CAC 40 zwyżkował 0,6 proc., DAX zyskał 0,4 proc.

Na rynku dominuje większa skłonność do podejmowania ryzyka - inwestorzy w mniejszym stopniu obawiają się negatywnych dla gospodarki amerykańskiej skutków huraganu Irma, który przekształcił się w tropikalną burzę.

Reklama

Dodatkowo wygasają też niepokoje związane z Koreą Północną - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na ten kraj, ale pod głosowanie poddana została jednak złagodzona wersja, by uzyskać poparcie Rosji i Chin.

Na amerykańskiej giełdzie najlepiej radzi sobie sektor telekomunikacyjny i finansowy.

Bez większych zmian handlowane są akcje Apple - rynek czeka na wieczorną prezentację kolejnej generacji iPhone'a. Poprzeczka dla nowego urządzenia postawiona jest wysoko, po tym jak użytkowników rozczarował 7. model flagowego produktu Apple'a, co odbiło się na wynikach finansowych spółki. Wraz z iPhone'em zaprezentowane zostaną nowe modele Apple TV, Apple Watch oraz szczegóły ws. HomePod'a - inteligentnego głośnika.

Ponad 3 proc. tracą walory McDonald's. Rynek obawia się, że sezon huraganowy i lokalne powodzie w Texasie i na Florydzie wpłyną na sprzedaż spółki.

Mnuchin: Reforma podatków w USA może być datowana wstecz

Biały Dom rozważa wsteczne datowanie reformy podatkowej, tak by po jej ewentualnym uchwaleniu obowiązywała od 1. stycznia 2017 r., co byłoby korzystne dla gospodarki - powiedział we wtorek Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.

Dodał, że obniżka podatku CIT do 15 proc. z obecnych 35 proc. może nie być możliwa z uwagi na "kwestie budżetowe", jednak ostateczna stawka ma być "bardzo konkurencyjna". W podobnym tonie wypowiedział się w ubiegłym tygodniu Paul Ryan, speaker Izby Reprezentantów.

Mnuchin ponownie zapewnił o determinacji Białego Domu do wdrożenia reformy przed końcem bieżącego roku.

Agencje podały we wtorek, że Donald Trump planuje "agresywną" kampanię na rzecz reformy podatkowej - prezydent USA ma odwiedzić w najbliższych 7 tygodniach 13 stanów.

Słaba passa Treasuries

Odwrót w kierunku bardziej ryzykownych aktywów, wraz z wysokimi odczytami inflacji z Chin z początku tygodnia, nie służą notowaniom amerykańskiego długu.

Rentowność 10-letnich papierów rządu USA rośnie we wtorek o 4 pb. do 2,17 proc., a od minimum z ubiegłego tygodnia (2,016 proc.) wzrosła w sumie o ok. 16 pb.

Po umocnieniu w europejskiej części sesji, dolar oddał po południu całość zysków. Kurs EUR/USD pozostaje bez zmian, tuż poniżej 1,197.

Istotne dla dolara i Treasuries będą: czwartkowy odczyt cen konsumenta za sierpień oraz piątkowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za ten sam miesiąc.

W przyszłym tygodniu na posiedzeniu zbiera się Rezerwa Federalna, która zaprezentuje nowe projekcje makro oraz dla ścieżki stóp procentowych.

Z uwagi na słabnącą presję inflacyjną, rynek nie spodziewa się obecnie, by Fed zdecydował się na trzecią podwyżkę stóp procentowych w tym roku.

Funt najdroższy od roku po danych o inflacji i głosowaniach w sprawie brexitu

Wtorek przynosi wyraźne umocnienie funta szterlinga - kurs GBP/USD rośnie 0,7 proc. do 1,327. Tym samym brytyjska waluta jest najdroższa od roku.

Funt zyskuje po wyższych od oczekiwań odczytach inflacji za sierpień.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii wzrosły o 2,9 proc. w sierpniu ujęciu rdr - rynek oczekiwał 2,8 proc. wobec 2,7 proc. z projekcji Banku Anglii (BoE) i 2,6 proc. rdr wg odczytu z lipca. Jeszcze mocniej zaskoczył CPI bazowy, który w VIII wzrósł rdr o 2,7 proc. (najmocniej od 2011 r.), wobec 2,4 proc. w VII i prognoz 2,5 proc.

Większa dynamika wzrostu cen na nowo rozbudza spekulacje na temat podwyżki stóp procentowych w Wlk. Brytanii - implikowane notowaniami kontraktów terminowych prawdopodobieństwo ruchu w górę o 25 pb. do sierpnia 2018 r. wzrosło po publikacji danych do 100 proc. Bank Anglii zbiera się na posiedzeniu w najbliższy czwartek.

OPEC rozważa wydłużenie polityki cięć wydobycia na II połowe 2018 roku

Kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali producenci surowca, będący stronami porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej, dyskutują nad możliwością wydłużenia umowy nawet na II poł. 2018 r. - podała za źródłami agencja Bloomberg. Obecnie porozumienie to obowiązuje do końca marca 2018 r.

W ślad za doniesieniami notowania ropy naftowej na światowych giełdach wyszły na 0,5-0,8-proc. plusy. Brent w dostawach na listopad na LME notowana jest po ok. 54,3 USD za baryłkę, a WTI w dostawach na październik na NYMEX po ok. 48,3 USD.

Dalsze ograniczenie wydobycia o co najmniej kwartał, zdaniem źródeł agencji, będzie konieczne, jeżeli produkcja ropy w OPEC utrzyma się na obecnym poziomie, który jest wyższy niż w początkowej fazie obowiązywania cięć, z uwagi na wzrost produkcji w Libii i Nigerii.

Kolejne wydłużenie umowy, która pierwotnie miała obowiązywać do końca czerwca 2017 r., o więcej niż kwartał może być konieczne w najgorszym z rozważanych przez producentów ropy scenariuszu.

Decyzja może zapaść na listopadowym szczycie kartelu.

We wtorek tymczasem OPEC podwyższył szacunki popytu na swoją ropę na 2018 r. o 400 tys. b/d do 32,8 mld b/d - to niemal dokładnie tyle, ile wynosiła produkcja kartelu w sierpniu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wall Street | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »