Seminarium szkoleniowe ESCB-CESR
W dniach 3-4 marca 2003 odbyło się zorganizowane przez Narodowy Bank Polski we współpracy z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd seminarium pt. Seminar on the ESCB-CESR joint work in the filed of securities clearing and settlement.
Podczas seminarium eksperci Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESCB) oraz Komitetu Europejskich Regulatorów Rynków Kapitałowych (CESR) zaprezentowali zasady współpracy obu instytucji w zakresie regulowania kwestii związanych z systemami rozliczeniowymi, standardami rachunkowości oraz przejrzystością rynków finansowych. Słuchaczami seminarium byli przedstawiciele banków centralnych oraz komisji papierów wartościowych z krajów aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej.
Pierwszego dnia odbyły się prezentacje i wykłady między innymi na temat organizacji i ram prawnych współpracy ESCB i CESR, procedur komunikacji pomiędzy instytucjami, kontroli ryzyka, cykli rozliczeniowych oraz wiarygodności operacyjnej. Drugiego dnia uczestnicy seminarium mieli możliwość uczestnictwa w trzech symultanicznych warsztatach na temat nadzoru nad systemami rozliczeniowymi, zarządzania ryzykiem oraz ochrony konsumentów.
Europejski System Banków Centralnych składa się z Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych krajów członkowskich Unii Gospodarczo-Walutowej. ESCB został powołany na mocy Traktatu z Maastricht i jego głównym zadaniem jest utrzymywanie stabilnych cen. Komitet Europejskich Regulatorów Rynków Kapitałowych został utworzony w 2001 roku decyzją Komisji Europejskiej. W jego skład wchodzą przedstawiciele instytucji regulujących rynki kapitałowe w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Głównym celem CESR jest koordynacja działań tych instytucji oraz doradzanie Komisji Europejskiej w sprawach związanych z regulowaniem europejskiego rynku kapitałowego.
Formuła seminarium pozwoliła na przekazanie słuchaczom szerokiej wiedzy ze stosunkowo obszernego zakresu tematyki. Połączenie wykładów z warsztatami umożliwiło uczestnikom bliski kontakt z wykładowcami należącymi do grupy najlepszych w Europie ekspertów zajmujących się systemami rozliczeniowymi.