Serinus Energy odnotowuje stabilną produkcję
W trzecim kwartale produkcja Serinus Energy osiągnęła poziom 4.078 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Spółka zrealizowała wszystkie najważniejsze cele inwestycyjne wyznaczone na ten rok.
Istnieje duża szansa, że w najbliższym czasie na Ukrainie, skąd pochodzi większość produkcji Serinus, obniżone zostaną opłaty za wydobycie węglowodorów. Przełożyłoby się to bezpośrednio na poziom przychodów Spółki.
Produkcja i ceny
Średnia produkcja ze wszystkich aktywów Serinus Energy osiągnęła w trzecim kwartale poziom ok. 4.078 boe/d, co oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu do poziomu z drugiego kwartału. Wynikał on przede wszystkim ze wznowienia produkcji na polu Sabria w Tunezji.
W Tunezji produkcja Serinus wyniosła w trzecim kwartale średnio 1.343 boe/d, czyli o 11 proc. więcej niż w drugim kwartale br. Na wynik ten złożyło się średnie wydobycie ropy - 1.053 baryłek dziennie, oraz gazu - 48 tys. m sześc. dziennie. Oprócz wznowienia produkcji na polu Sabria, wpływ na wzrost miało również przezwyciężenie problemów z ogólnokrajową jednostką przetwarzania i przesyłania gazu, które ograniczały wydobycie na polu Chouech Es Saida. Niedogodności spowodowane były przez wysokie temperatury powietrza w czerwcu. Za baryłkę ropy Serinus uzyskiwał średnio cenę 51,31 USD, a za tysiąc stóp sześciennych gazu 7,93 USD. W październiku Spółka produkowała w Tunezji średnio 1.120 boe/d. Odwiert WIN-12bis jest obecnie wyłączony i prowadzone są prace naprawcze w celu usunięcia niedrożności rur wydobywczych.
Produkcja netto na Ukrainie wyniosła w trzecim kwartale 456 tys. m sześc. gazu oraz 53 baryłek kondensatu dziennie. Niewielki spadek w porównaniu do drugiego kwartału wynika z normalnego niższego popytu w tym okresie roku. W październiku produkcja Serinus osiągnęła na Ukrainie poziom 444,5 tys. m sześc. gazu oraz 62 baryłek kondensatu dziennie. Za tysiąc stóp sześciennych gazu płacono w trzecim kwartale 6,58 USD, a za baryłkę kondensatu 43,01 USD.
Prace wiertnicze i modernizacyjne
Stymulacja strefy R30 na odwiercie Olgowskoje-11 na Ukrainie została zakończona sukcesem. Według ostatnich testów, przepływ z tej formacji wyniósł 28 tys. m sześc. gazu. Wciąż trwają prace na odwiertach M-22 i O-15 - Spółka przedstawi rezultaty po ich zakończeniu.
Zmiany legislacyjne na Ukrainie
Na początku października, Ukraiński Parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy obniżającej podatek od wydobycia węglowodorów. Proponuje się w nim obniżenie opłat licencyjnych z 55 proc. do 29 proc. dla odwiertów do 5000 m i z 28 proc. do 14 proc w przypadku odwiertów głębszych niż 5000 m do odpowiednio. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni projekt powinien zostać poddany drugiemu czytaniu. W przypadku przyjęcia go przez Parlament, przed wejściem w życie musi go jeszcze podpisać Prezydent.
Perspektywy
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, budżet inwestycyjny Serinus na 2015 rok wynosi 17 mln USD. Spółka zakończyła wszystkie najważniejsze punkty programu prac:
Na Ukrainie: prace wiertnicze, testy i podłączenie odwiertu M-22, instalacja i uruchomienie sprężarek na polu Olgowskoje;
- W Tunezji: prace wiertnicze i testy odwiertu WIN-13, instalacja urządzenia coiled tubing na odwiercie ECS-1;
- W Rumunii: prace wiertnicze i testy odwiertów Moftinu-1001 i 1002bis.
Oprócz wymienionych aktywności, budżet obejmuje bieżące działania eksploatacyjne i rozwojowe, m.in. przetwarzanie i interpretację danych sejsmicznych, usuwanie problemów z przesyłem produkcji oraz zabezpieczenie środków na inwestycje.
Ukraina
Spółka może rozważyć uruchomienie dodatkowych nakładów inwestycyjnych na projekty rozwojowe w trakcie 2015 roku, ale tylko pod warunkiem finansowania ich z bieżących przepływów gotówkowych oraz braku dalszych niekorzystnych zmian zarówno podatkowych, jak i w zakresie bezpieczeństwa wokół koncesji na Ukrainie.
W przypadku poprawy warunków gospodarczych, KUB-Gas (spółka zależna SEN) dysponuje bogatym zasobem lokalizacji do prac wiertniczych oraz innych projektów dedykowanych ukraińskim aktywom, w tym posiada:
Dziesięć ustalonych lokalizacji nowych odwiertów na polach Olgowskoje, Makiejewskoje i Północne Makiejewskoje oraz siedem kolejnych w przypadku sukcesu wcześniejszych. Zarząd przewiduje, że liczba zaplanowanych odwiertów wzrośnie po zakończeniu technicznej analizy nowo pozyskanej koncesji Zachodnie Olgowskoje;
Wytypowane kolejne odwierty do szczelinowania hydraulicznego.
KUB-Gas pozyskał w ostatnim czasie 26 km nowych danych sejsmicznych 2D z koncesji Zachodnie Olgowskoje. Obecnie trwa ich przetwarzanie. Zachodnie Olgowskoje należy do KUB-Gas Borova LLC, spółki zależnej KUB-Gas.
Tunezja
W opinii Spółki, pole Sabria może być odpowiednim miejscem do uruchomienia wielootworowego programu wierceń. Jednak ze względu na niskie ceny surowców, do końca 2015 roku nie zostaną przeprowadzone już żadne prace wiertnicze.
Rumunia
Po przedłużeniu koncesji Satu Mare, działania Spółki koncentrują się na rozwoju odkrycia z odwiertu Moftinu-1001. Zarząd jest w trakcie dopracowywania programu wierceń i rozpoczął przygotowywanie wstępnego projektu niezbędnej infrastruktury naziemnej. Ze względu na oczekiwanie na wymagane pozwolenia i atesty, prace wiertnicze oraz budowa mogą rozpocząć się w połowie 2016 roku.
Biorąc pod uwagę sukces Moftinu, Spółka zajmuje się również rozszerzaniem portfolio potencjalnych celów w ramach koncesji. Na podstawie starszych danych sejsmicznych 2D oraz istniejących odwiertów, Zarząd zidentyfikował ponad 25 potencjalnych celów. Program poszukiwawczy będzie obejmował pozyskiwanie danych sejsmicznych 3D na obszarach Berveni i Madaras.
Serinus Energy
Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, posiadająca zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii: 12 koncesji na 3 kontynentach.
opr.MZB