SITech i TechWIG dla spółek teleinfo

Już od początku kwietnia warszawska giełda zamierza wyodrębnić Segment Innowacyjnych Technologii - SITech oraz (mniej więcej po miesiącu) wprowadzić dla zakwalifikowanych do niego spółek nowy indeks - TechWIG. Zdecydowanie zostaną obniżone kryteria dopuszczeniowe oraz koszty wprowadzania papierów na rynek.

Już od początku kwietnia warszawska giełda zamierza wyodrębnić Segment Innowacyjnych Technologii - SITech oraz (mniej więcej po miesiącu) wprowadzić dla zakwalifikowanych do niego spółek nowy indeks - TechWIG. Zdecydowanie zostaną obniżone kryteria dopuszczeniowe oraz koszty wprowadzania papierów na rynek.

Zdaniem przedstawicieli Zarządu GPW, giełda przekracza pewną granicę, gdyż od tej pory nie tylko będzie zajmować się organizowaniem obrotu, ale także aktywnie uczestniczyć we wprowadzaniu spółek na parkiet i pomagać im przy przechodzeniu kolejnych procedur.

- Sądzimy, że to zdecydowanie przyczyni się do rozwoju rynku. Na początek w sposób szczególny zostaną potraktowane spółki teleinformatyczne, jednak w przyszłości nie jest wykluczone podobne podejście do innych branż - stwierdził Wiesław Rozłucki, prezes GPW.

Dla firm dopiero aspirujących do miana spółek giełdowych przygotowany zostanie m.in. help desk, czyli specjalny punkt udzielający informacji nt. procedur związanych z wprowadzaniem akcji na parkiet. Ponadto giełda udostępni swój system informatyczny do przeprowadzania ofert na rynku pierwotnym.

Reklama

- W ten sposób chcemy obniżyć koszty emisji. Nad uproszczeniem procedur dopuszczeniowych rozmawiamy już z KPWiG. W przyszłości nie wykluczamy prowadzenia ofert publicznych przez internet - zapowiedział Piotr Szeliga, wiceprezes GPW.

Giełda zamierza także wspierać finansowo przyszłych animatorów rynku, jak również organizować spotkania potencjalnych emitentów z inwestorami i analitykami.

Nowości dotyczą także rynku wtórnego.

- Dla spółek teleinformatycznych już obecnych na GPW nie tworzymy nowego parkietu, gdyż z naszych obserwacji wynika, iż nie ma takiego zapotrzebowania. Niezależnie od rynku notowań uwidaczniamy je natomiast na tle całej giełdy. Firmy zakwalifikowane do SITech od razu znajdą się w notowaniach ciągłych. Wszystkie inne spółki mogą za to starać się o wejście do elitarnego sektora firm innowacyjnych technologii - powiedział Wiesław Rozłucki, dodając, że w najbliższym czasie zostaną zniesione kryteria zysku i kapitału akcyjnego przy dopuszczaniu akcji na parkiet. Prezes Rozłucki przyznał, iż giełdzie nie będzie łatwo kwalifikować spółki do SITech. - Na początku znajdzie się tam 12 firm z branży teleinformatycznej. Kolejne spółki będą oceniane na podstawie faktów, a nie tylko intencji i zamiarów - stwierdził Wiesław Rozłucki.

Wstępne założenia indeksu TechWIG

l indeks cenowy

l metodologia budowy i zarządzania nim oparta na zasadach WIG20

l indeks otwarty od dołu, tzn. że uczestniczą w nim wszystkie spółki z SITech

l rewizja kwartalna

Dodatkowo zapowiadane uruchomienie obrotu kontraktami terminowymi na TechWIG

Firmy zakwalifikowane do SITech: Apexim, ComputerLand, ComArch, CSS, Elzab, Optimus, Prokom, Softbank, Ster-Projekt, STGroup, Szeptel, TP SA.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: TECHWIG | Wiesław | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »