Reklama

Skarb Państwa przeliczył się ze sprzedażą BGŻ?

Cena sprzedaży akcji w ofercie BGŻ dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 60 zł - poinformował w środę DM PKO BP. Ostateczna liczba akcji sprzedawanych została ustalona na 5.200.000. Do inwestorów indywidualnych trafić ma 1.560.000 akcji, a inwestorów instytucjonalnych 3.640.000 akcji.

Reklama

Skarb Państwa przeliczył się ze sprzedażą BGŻ. Sprzedawana transza akcji miała być zmniejszona o dwie trzecie. Instytucje uznały cenę walorów za zbyt wysoką. W puli drobnych inwestorów prawdopodobna jest redukcja zleceń.

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało się na ograniczenie oferty publicznej BGŻ do ponad 12 proc. W rękach MSP pozostanie pakiet 25-proc. akcji banku - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

MSP zdecydowało o zmniejszeniu oferty publicznej BGŻ do ponad 12 proc.

Wcześniej MSP planowało sprzedać prawie cały posiadany pakiet akcji banku, czyli 37,2 proc. akcji.

- Prawdą jest, że zdecydowaliśmy się ograniczyć ofertę do ponad 12 proc. - powiedział minister skarbu Aleksander Grad podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Poczekamy na moment, kiedy Rabobank w BGŻ zrealizuje swoje cele i jestem przekonany, że na tych pozostałych 25 proc. będziemy mogli nieźle zarobić - dodał.

PAP informował we wtorek, powołując się na nieoficjalne informacje, że ostateczna liczba akcji sprzedawanych w ofercie BGŻ została obniżona do 5,25 mln z z 16,05 mln akcji planowanych do sprzedaży wcześniej.

Rabobank International Holding posiada 59,35 proc. akcji BGŻ, a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.

- Skoro rynek tak odpowiada na ofertę, to nie chcemy sprzedawać wszystkiego po cenie w dolnych granicach, sprzedajmy część, a z resztą poczekamy - powiedział w środę Grad.

Cenę maksymalną jednej akcji banku ustalono wcześniej na 90 zł. Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji prasowych minimalna cena akcji w transzy instytucjonalnej wyniosła natomiast 66 zł.

We wtorek zakończyła się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

Debiut giełdowy BGŻ zaplanowano na 27 maja. BGŻ jest bankiem komercyjnym. Specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. Większościowym akcjonariuszem BGŻ, posiadającym 59,35 proc. akcji banku, jest Rabobank International Holding.

Sprawdź bieżące informacje z rynku pierwotnego GPW w Biznes INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: BGŻ S.A. | PKO BP SA | Akcji | akcje | inwestorzy | DM PKO BP | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »