Reklama

Skarb Państwa zawarł z Eneą list intencyjny ws. nabycia akcji Bogdanki

Skarb Państwa zawarł w sobotę z Eneą list intencyjny w sprawie nabycia akcji Bogdanki. Enea chce przeznaczyć środki z planowanej transakcji na inwestycje w OZE.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Jak poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, list intencyjny zainicjuje intensywne prace nad przygotowaniem umowy, na podstawie której prawie 65-procentowy udział Enei w Bogdance stanie się własnością Skarbu Państwa.

- Skarb Państwa stanie się dominującym podmiotem właścicielskim LW Bogdanka - powiedział wicepremier Sasin na konferencji prasowej w Bogdance.

Reklama

Jak dodał, decyzja wynika z oceny perspektyw rozwojowych Bogdanki.

- Bogdanka nie korzysta z pomocy publicznej, przynosi zyski i te zyski powinny być przede wszystkim zużytkowane na inwestycje, na rozwój firmy. (...) Jeszcze długo będziemy potrzebować węgla energetycznego, ale i węgla dla odbiorców indywidualnych - powiedział Sasin.

- Bogdanka, dzięki warunkom geologicznym, jest dobrym miejscem, by myśleć o inwestycjach, zarówno w zwiększenie wydobycia węgla kamiennego, ale i rozpoczęcie wydobycia węgla koksującego - dodał wicepremier.

Skarb Państwa chce nabyć od Enei wszystkie akcje Bogdanki

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie działań w zakresie nabycia przez Skarb Państwa akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka przedłożoną przez ministra aktywów państwowych. Skarb Państwa chce nabyć wszystkie akcje Bogdanki posiadane przez spółkę Enea.

Jak podawano, nabycie akcji LW Bogdanka jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Chodzi o zabezpieczenie interesu Skarbu Państwa w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla do podmiotów gospodarki narodowej. Działania te mają też się wpisywać w plany dotyczące reorganizacji energetyki konwencjonalnej w Polsce.

LW Bogdanka - cenne aktywo

Paweł Majewski, prezes Enei, wskazał, że Bogdanka jest cennym aktywem, zabezpiecza znaczącą większość dostaw do elektrowni systemowych grupy w Kozienicach i Połańcu.

- Stajemy jednak przed wymogami transformacji energetycznej. Zgodnie ze strategią grupy, do końca tego roku planujemy wydzielić wytwórcze aktywa węglowe i naturalną konsekwencją jest wyzbycie się aktywów związanych z wydobyciem węgla - powiedział prezes Enei.

- Uzyskane środki zamierzamy inwestować w odnawialne źródła energii, by wytwarzanie w grupie Enea oparte było w jak największym stopniu na odnawialnych źródłach, przede wszystkim w energetykę wiatrową i fotowoltaikę - dodał Majewski.

Prezes Enei ocenił, że planowane zbycie należących do grupy akcji w Bogdance na rzecz Skarbu Państwa jest korzystne dla wszystkich stron.

- Dla Skarbu Państwa, bo zwiększa kontrolę państwa nad strategicznym aktywem wydobywczym. Dla grupy Enea, gdyż zyskuje ona środki i uwalnia potencjał w kierunku zielonej transformacji i dla samej Bogdanki, bo zyskuje najbardziej chyba wiarygodnego akcjonariusza - powiedział prezes Majewski.

Prezes Bogdanki Artur Wasil poinformował, że kopalnia musi się dostosować do zmieniającego się świata i ma szerokie plany w zakresie rozwoju.

- Tak długo, jak będzie zapotrzebowanie w Polsce na węgiel energetyczny, będziemy go tanio i skutecznie dostarczać. (...) W tym roku rozpoczniemy poszukiwania węgla typu 35, ale też zamierzamy dywersyfikować działalność górniczą, zwrócić się w kierunku wydobywania surowców poza węglem, a Polska jest zasobna w minerały. Koncerny zagraniczne chcą też z nami współpracować i tu wsparcie właścicielskie na poziomie Skarbu Państwa będzie dla nas pomocą - powiedział prezes Bogdanki Artur Wasil.

Enea ma obecnie 64,57 proc. udziałów w Bogdance.

BOGDANKA

53,4000 0,7500 1,42% akt.: 24.06.2022, 17:51
 • Otwarcie 52,6000
 • Max 53,5000
 • Min 50,5500
 • Kurs odniesienia 52,6500
 • Suma wolumenu 166 746
 • Suma obrotów 8 709 574,0000
 • Widełki dolne 47,3400
 • Widełki górne 57,8500
Zobacz również: COALENERG GREENX JSW

ENEA

10,0700 0,2250 2,29% akt.: 24.06.2022, 17:51
 • Otwarcie 9,7200
 • Max 10,0800
 • Min 9,7200
 • Kurs odniesienia 9,8450
 • Suma wolumenu 453 907
 • Suma obrotów 4 519 364,1350
 • Widełki dolne 8,7500
 • Widełki górne 10,6900
Zobacz również: BEDZIN CEZ INTERAOLT

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »