Spece od obligacji

CTO jest naturalnym miejscem do notowań obligacji i innych papierów dłużnych. GPW wspólnie z bankami i domami maklerskimi chciałaby więc na CTO stworzyć sprawny rynek obrotu długiem korporacyjnym i municypalnym.

CTO jest naturalnym miejscem do notowań obligacji i innych papierów dłużnych. GPW wspólnie z bankami i domami maklerskimi chciałaby więc na CTO stworzyć sprawny rynek obrotu długiem korporacyjnym i municypalnym.

Warszawska giełda chce, aby kontrolowany przez nią rynek CTO wyspecjalizował się w obrocie papierami wierzycielskimi. Rozważana jest więc koncepcja, aby ewentualnie akcje spółek notowanych na CTO przenieść w przyszłości na giełdę, pod warunkiem rozwoju rynku obligacji. Prowadzone są już konsultacje w tym kierunku.

Rynek pozagiełdowy CTO powstał pierwotnie, jako miejsce obrotu akcjami dla tych spółek, które ze względu na swoje rozmiary lub zbyt krótki staż nie mogły spełnić warunków stawianych przez warszawską giełdę. Formuła ta jednak się nie sprawdziła. Obroty na CTO od początku były niewielkie, a spółki traktowały ten rynek głównie jako poczekalnię przed debiutem na parkiecie GPW. Ostatecznie CTO zostało przejęte przez giełdę (która posiada 42 proc. kapitału), stając się członkiem jej grupy kapitałowej. Strategia dotycząca CTO została rok temu dość istotnie zmieniona. Postawiliśmy na rozwój elektronicznego rynku skarbowych papierów wartościowych. Tam obroty rosną, elektroniczna platforma handlu zaczyna się sprawdzać. CTO musi jeszcze podnieść jakość usług, ale jak na wielkość poniesionych inwestycji to rezultaty są bardzo dobre - powiedział PG Piotr Kamiński, wiceprezes GPW.

Reklama

Jego zdaniem celem giełdy wobec CTO jest wyspecjalizowanie tego rynku w obrocie papierami wierzycielskimi. Chodzi o to, żeby inwestorzy i emitenci tego typu instrumentów mieli jedno miejsce gdzie koncentruje się cały obrót. Wobec tego powstała koncepcja, aby akcje spółek notowane obecnie na CTO (jest ich 21) przenieść na parkiet giełdowy. Jest taki pomysł i prowadzone są już konsultacje. Trudno jednak określić horyzont czasowy takiej operacji. Wszystko zależy od rozwoju rynku obligacji. Zanim ewentualnie przeniesiemy spółki, chcemy, aby obrót papierami wierzycielskimi na CTO funkcjonował na odpowiednim poziomie - wyjaśnił P. Kamiński.

Wiceprezes zapewnił jednocześnie, że ewentualne przeniesienie spółek na GPW nie będzie się dla nich wiązało ani z wyższymi kosztami notowań, ani też ze zwiększonymi obowiązkami informacyjnymi. Nie wiadomo też na razie na jakim rynku byłyby te akcje handlowane. Obecnie na GPW są trzy rynki: podstawowy, równoległy i wolny oraz dwa systemy notowań: ciągły i jednolity z dwoma fixingami.

Odnośnie spółek z CTO jest póki co kilka pomysłów. Mogłyby one np. trafić na stworzony przez giełdę rynek nieurzędowy, na który dostęp uzyskuje się poprzez złożenie jedynie zawiadomienia do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »