Stopy dotrą do 6 procent

W środę poznamy decyzję RPP co do poziomu stóp procentowych. Uważamy, że podwyżka do 6 proc. była wyraźnie zasygnalizowana w wypowiedziach członków rady.

W środę poznamy decyzję RPP co do poziomu stóp procentowych. Uważamy, że podwyżka do 6 proc. była wyraźnie zasygnalizowana w wypowiedziach członków rady.

Stenogram z poprzedniego posiedzenia pokazał, że do pozostawienia stóp na poziomie 5,75 proc. w maju, w dużej mierze przyczyniła się zgłoszona przez większość chęć poczekania na nową projekcję inflacji. Początkowo przyjmowaliśmy, że nowa projekcja inflacji pokaże szybszy powrót do celu i będzie raczej zniechęcać do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Jednak NBP dokonało dużych zmian wewnątrz narzędzia prognostycznego, tym samym uniemożliwiając przewidzenie wyniku, do którego odniesie się RPP. Jednak intuicja podpowiada, że jeśli nowa ścieżka będzie mocno odbiegała od poprzedniej, to jej znaczenie będzie redukowane obawami, że jest to w głownej mierze efekt zmian w modelu.

Reklama

Co do przyszłości stóp procentowych w Polsce po czerwcu zakładamy, że RPP zdecyduje się na ruch do 6,25 proc. we wrześniu w ramach zarządzania oczekiwaniami inflacyjnymi. Resztę zacieśnienia polityki pieniężnej powinien przynieść kurs walutowy, spodziewamy się bowiem umocnienia złotego do 3,10/? na koniec roku. W przeciwnym przypadku podwyżki mogą być nawet bardziej dotkliwe.

We wtorek poznamy również wyniki sprzedaży detalicznej za maj. Według nas zobaczymy wzrost o 14,6 proc.r/r wobec 18 proc. w kwietniu. Inaczej niż w przypadku produkcji przemysłowej nie spodziewamy się drastycznego wpływu obniżonej liczby dni roboczych. Znaczenie może za to mieć zakaz handlu we wskazane dni świąteczne (m. in. 1 i 3 maja, Boże Ciało, pierwszy dzień Zielonych Świątek).

Co to znaczy: Nowa projekcja inflacyjna i komentarze członków RPP powinny ustawić nastroje na rynku papierów na następne parę dni. Wysokie ryzyko efektów drugiej rundy i jastrzębie nastawienie ECB sugerują, że również RPP będzie chciała pozostawić rynek z przekonaniem, że kolejne podwyżki są wciąż możliwe, ale prawdopodobnie nie w większej skali niż obecnie już wyceniane. Znaczące zmiany w modelu NBP i użycie nowej miary inflacji zwiększają niepewność wobec przebiegu nowej projekcji inflacji.

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | procent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »