Reklama

Surowce: Ceny gazu spadły do najniższego poziomu od dwóch miesięcy

Jak podała agencja ​Belga., ceny europejskiego gazu na międzynarodowych rynkach energii nadal spadają. W poniedziałek kontrakty terminowe na gaz na holenderskim TTF spadły o prawie 7 proc. do 175 euro za megawatogodzinę, to najniższy poziomu od dwóch miesięcy.

To najniższy poziom odnotowany od 25 lipca. Jednak w porównaniu do średniej rocznej za ten okres ceny są nadal siedmiokrotnie wyższe.

"W całej Europie rządy przygotowują masowe interwencje energetyczne w celu obniżenia cen dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

W Niemczech rząd podjął decyzję o przejęciu działalności rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft (...) i rozważa również zakup trzech dużych koncernów gazowych.

W Wielkiej Brytanii rząd przygotowuje 40 miliardów funtów na obniżenie o połowę kosztów energii dla firm. Francja dąży również do utrzymania pod kontrolą cen energii dla konsumentów" - donosi Belga.

Reklama

Jednak ze względu na zbliżające się niskie temperatury dostawcy energii spodziewają się wzrostu popytu na gaz w nadchodzących tygodniach.

Handlowcy uważnie obserwują poziom gazu w podziemnych magazynach w Europie. Na początku września UE przekroczyła swój cel 80 proc. pojemności magazynowej gazu, która od tego czasu wzrosła do około 86 proc.

Eksperci ostrzegają jednak, że magazynowany gaz nie wystarczy na zimę. Podkreślają konieczność ograniczenia popytu. Państwa członkowskie UE zobowiązały się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. od sierpnia do końca marca 2023 roku.

Zdaniem ekspertów, pośrednią konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę jest widmo kryzysu energetycznego w Europie; ograniczenia dostawy rosyjskiego gazu do Europy, wzrost ceny tego surowca przy jednoczesnych podwyżkach ceny na energię elektryczną powodują, że kraje Europy z obawą czekają na nadchodzącą zimę. W niektórych państwach mówi się o reglamentacji energii. Wprowadzane są środki oszczędnościowe.

GAZ ZIEMNY

7,09 0,16 2,32% akt.: 06.10.2022, 17:00
  • Max 7,18
  • Min 6,88
  • Stopa zwrotu - 1T -1,28%
  • Stopa zwrotu - 1M -20,89%
  • Stopa zwrotu - 3M 26,92%
  • Stopa zwrotu - 6M 13,79%
  • Stopa zwrotu - 1R 9,48%
  • Stopa zwrotu - 2R 163,50%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »