Surowce: Rynki analizują spowolnienie gospodarcze
Rynki surowcowe znajdują się pod presją. Inwestorzy analizują politykę monetarną banków centralnych po podwyżce stóp procentowych w strefie euro. Na rynkach rosną za to oczekiwania, że chińskie władze mogą zwiększyć działania stymulujące gospodarkę, która jest poważnym importerem surowców na świecie.
Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany niżej wobec 7.856,050 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy..
Na Comex miedź kosztuje 3,5615 USD za funt i traci 0,18 proc.
W poniedziałek nie ma handlu na giełdzie metali w Szanghaju (SHFE) ze względu na przypadające tego dnia święto.
Inwestorzy niepokoją się o słabnący globalny wzrost gospodarczy, co może negatywnie przełożyć się na zapotrzebowanie na surowce, w tym metale bazowe.
Na rynkach rosną za to oczekiwania, że chińskie władze mogą zwiększyć działania stymulujące gospodarkę, która jest poważnym importerem surowców na świecie.
"Mogłoby to zapewnić pewne wsparcie dla popytu na projekty infrastrukturalne i potencjalnie zwiększyć zapotrzebowanie na metale nieszlachetne w 2023 r., o ok. 2 proc." - piszą w rynkowej nocie analitycy Bloomberg Intelligence.
Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 46 USD i kosztowała 7.856,00 USD za tonę.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
W związku z wstrzymaniem dostaw przez Nord Stream 1, zespół Goldman Sachs opublikował notę dotyczącą rynku cen gazu. Eksperci GS nie obawiają się o poziom zapasów tego surowca w Europie - w ich ocenie wypełnienie magazynów w październiku br. powinno przekroczyć 90%. Jednakże nowa sytuacja powinna mieć znaczący wpływ na ceny gazu.
W ocenie ekonomistów GS ceny TTF, choć na wyższych poziomach niż wcześniej oczekiwano, będą w zimę sukcesywnie spadać aż do poziomu poniżej 100 euro w pierwszym kwartale 2023 r., znacznie poniżej obecnych kontraktów typu forward.
Jednocześnie eksperci GS spodziewają się, że ponowne napełnienie magazynów w 2023 będzie trudniejsze nić w roku obecnym, co będzie wymagało dodatkowej destrukcji popytu. W związku z tym GS podniósł prognozy ceny gazu Sum23 TTF do 235 EUR/MWh (z 153 EUR poprzednio), w porównaniu do kontraktów typu forward na poziomie 184 EUR.