Tańsza ropa przyniesie ulgę... chwilową?

W większości analiz pojawia się przekonanie, że do poprawy sytuacji na rynkach akcji potrzebny jest spadek cen ropy naftowej. Nie mogło więc dziwić, że wyraźna przecena, jakiej doświadczył ten surowiec, jak również inne towary, poprawiła znacząco klimat na amerykańskich parkietach. Pojawia się przy tym pytanie, jak długo to potrwa. Czy ropa zaczęła tanieć na trwalej, a jeśli tak, to czy dalszy spadek jej ceny może korzystnie oddziaływać na giełdy?

Odpowiedź na te wątpliwości uzależniona jest od czynników dwojakiej natury - z jednej strony przyczyn przeceny paliw, z drugiej, przeświadczenia inwestorów o tym, że tańsze paliwa będą w stanie odwrócić bieg zdarzeń w globalnej gospodarce. Te dylematy w dużym stopniu sprowadzają się do "odwiecznej" kwestii, czy tańsza ropa jest oznaką mniejszego popytu i tym samym spowolnienia gospodarczego (Liderzy najbardziej uprzemysłowionych państw świata z G-8 sygnalizowali wczoraj ryzyko dla globalnej gospodarki związane z drogimi paliwami), szkodzi spółkom paliwowym, których kursy są w dużym stopniu uzależnione od niej, czy też raczej zmniejsza presję inflacyjną, sprzyja poprawie kondycji konsumentów i przez to jest dobrą wiadomością dla gospodarki. Dziś rozstrzygnięcie tych kwestii jest bardzo trudne. I nie jest to wybieg, który często stosują analitycy, gdy mają trudności z diagnozą sytuacji. Nie ma wątpliwości, że droga ropa była jedną z przyczyn spadku na giełdach, ale nie jedyną. Oprócz obaw przed osłabieniem wydatków konsumentów i podwyżkami stóp procentowych, mamy trwający kryzys w branży finansowej, wciąż złą sytuację na rynkach nieruchomości, obawy przed słabszymi wynikami finansowymi spółek. Drożejąca ropa podbijała kursy firm paliwowych, więc naturalne będzie, że teraz znajdą się pod presją. I jedna z najważniejszych wątpliwości - czy dotychczasowy wzrost cen paliw nie był na tyle duży, że doprowadził do trwałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych i tym samym dopiero naprawdę radykalny spadek cen albo przynajmniej pojawienie się oczekiwań na trwałe odwrócenie koniunktury na rynku ropy mogłoby powodować, że inwestorzy będą naprawdę cieszyć się z taniejących paliw. Na razie trzeba to potraktować jako chwilowe zjawisko, że akcje drożeją dzięki niższym notowaniom paliw. Tym bardziej, że impulsem do wczorajszego wzrostu były nie tylko one, a w dużym stopniu także deklaracja Rezerwy Federalnej o możliwościom pomocy instytucjom finansowym także w przyszłym roku. Reakcją na to był 5,7-proc. wzrost cen walorów spółek finansowych wchodzących w skład S&P 500.

Reklama

Zresztą ani ropa, ani akcje, nie wysłały sygnałów zapowiadających odwrócenia dotychczasowych tendencji. Spadku na wykresie ropy praktycznie jeszcze nie widać, a S&P 500 wykonał ruch powrotny do styczniowego dołka. Nie widzimy więc powodów do zmiany ostrożnego podejścia do akcji.

Nasza giełda po ośmiu kolejnych zniżkach (gorsza seria na naszym parkiecie trwała tylko 1 sesję dłużej). Inwestorzy pozostawać będą jednak w konsternacji, czy mamy do czynienia z trwalszą poprawą koniunktury na świecie. To powinno ograniczać zapędy kupujących. Wyniki pierwszej spółki z indeksu DJIA, oznaczającej tradycyjnie otwarcie sezonu wyników w USA, skłaniają do mieszanych odczuć. Zysk Alcoa był mniej więcej taki sam jak przewidywano, ale to oznaczało wyraźny regres w stosunku do poprzedniego roku. To potwierdza, że uzasadnione są oczekiwania na pogorszenie się rezultatów firm w USA w II kwartale.

Najważniejsze wydarzenia z 8 lipca 2008 r.:

* Majowa liczba podpisanych umów sprzedaży domów w USA spadła o 4,7 proc., był to wynik gorszy od spodziewanego

* Wyniki za II kwartał podała pierwsza spółka z indeksu DJIA - Alcoa - zgodnie z prognozami zysk spadł w porównaniu z II kwartałem 2007 r.

Dziś na rynkach (9 VII 2008 r.):

* Ostateczne dane o wzroście PKB w strefie euro w I kwartale tego roku

* Cotygodniowe dane o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w USA

* Cotygodniowe dane o Zapasach paliw w USA

Katarzyna Siwek

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: spadek cen ropy | tańsza ropa | ropa naftowa | USA | jak długo | spadek cen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »