TFI: Saldo funduszy w styczniu – trzeci najlepszy miesiąc w historii

W styczniu saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych wyniosło ponad 4,8 mld zł. W przypadku funduszy detalicznych to trzeci najlepszy wynik w historii. Koniec roku dla funduszy inwestycyjnych był bardzo udany, ale początek 2021 r. jeszcze lepszy - Aktywa netto zwiększyły się o +5 mld i wyniosły na koniec stycznia ponad 285 mld.

Nie czekaj, rozlicz PIT 2020

Poprzednie rekordy sprzedaży padły u szczytu hossy 2007 roku - w czerwcu i lipcu. Klienci wpłacili wtedy do funduszy po ok. 5,5 mld zł. Tylko struktura sprzedaży była zupełnie inna. W 2007 roku sprzedawały się przede wszystkim fundusze akcyjne, do których trafiło ponad 80 proc. nowych środków oraz mieszane - pozostałe 20 proc. Za to z funduszy dłużnych klienci wypłacali swoje oszczędności.

W styczniu tego roku struktura sprzedaży była zbliżona do tej z poprzedniego roku. Ponad 2/3 nowych środków trafiło do funduszy dłużnych (3,2 mld zł), do mieszanych co piąty złoty (0,7 mld zł). Do funduszy akcyjnych trafiło netto zaledwie 9 proc. styczniowej sprzedaży. Choć to niewiele, to w ujęciu wartościowym był to najlepszy miesiąc od kwietnia zeszłego roku (0,4 mld zł).

Od kilku miesięcy fundusze dłużne na świeczniku

Reklama

W przypadku sześciu produktów przewaga wpłat nad umorzeniami wyniosła co najmniej 100 mln zł. Łącznie pozyskały one ok. 1,6 mld zł. Zdecydowanie najwięcej, bo 0,7 mld zł trafiło do PKO Obligacji Długoterminowych, który dzięki temu stał się największym funduszem detalicznym w ofercie krajowych TFI. Jego aktywa na koniec stycznia były warte 6,8 mld zł. Podobnie jak lider sprzedaży, także pozostałe najpopularniejsze produkty to fundusze dłużne.

Bilans sprzedaży dla całego segmentu zamknął się w kwocie 3,2 mld zł i był to dla niego drugi najlepszy miesiąc w historii (łącząc dłużne z gotówkowymi). Poprzedni rekord został ustanowiony dokładnie 13 lat temu - w styczniu 2008 roku, czyli jednym z najgorszych miesięcy w branży funduszy inwestycyjnych.

Fundusze o krótszym terminie do wykupu (polskich papierów dłużnych skarbowych i polskich papierów dłużnych uniwersalnych) pozyskały łącznie +1,2 mld zł netto. Fundusze polskich obligacji długoterminowych, czyli o wyższym ryzyku stopy procentowej, pozyskały łącznie 1,4 mld zł, fundusze obligacji korporacyjnych - 0,3 mld zł, a fundusze dłużne zagraniczne - niecałe 0,2 mld zł.

Podobnie jak to miało miejsce w grudniu, na drugim miejscu pod względem sprzedaży znalazły się fundusze mieszane, będące często bazą różnych programów emerytalnych (0,7 mld zł na plusie). Wśród nich najwięcej nowego kapitału ponownie zebrał PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 - 94 mln zł netto.


Na trzecim miejscu znalazły się fundusze akcyjne z 0,4 mld zł przewagi wpłat nad wypłatami. Wciąż sprzedają się głównie fundusze akcji zagranicznych, które w styczniu pozyskały prawie 0,5 mld zł. Kapitał trafił do wielu funduszy, w tym najwięcej do PKO Technologii i Innowacji Globalny oraz Skarbiec Spółek Wzrostowych.

W przypadku funduszy akcji polskich  przeważyły wypłaty (-39 mln zł), przy czym głównie z funduszy akcji polskich uniwersalnych, gdyż dla funduszy akcji polskich małych i średnich spółek był to całkiem dobry miesiąc zakończony z przewagą wpłat nad wypłatami o 36 mln zł.

Dodatni bilans sprzedaży odnotowały także fundusze absolutnej stopy zwrotu (270 mln zł), a wśród nich najwięcej Santander Prestiż Alfa. Fundusze zdefiniowanej daty działające w ramach PPK - systematycznie zasilane wpłatami od pracodawców i pracowników, bez względu na zawirowania rynkowe - pozyskały 242 mln zł.

Natomiast fundusze surowcowe zakończyły miesiąc z bilansem na poziomie 91 mln zł. Styczeń nie był udany dla funduszy rynku niepublicznego, czyli aktywów niepublicznych, sekurytyzacyjnych i nieruchomości - z naszych szacunków wynika, że łącznie klienci wypłacili z nich ponad 0,1 mld zł.

Kto liderem sprzedaży

Patrząc przez pryzmat samych TFI, liderem sprzedaży stycznia zostało PKO TFI z 1,2 mld zł nowych środków. Był to jeden z najlepszych styczniowych wyników sprzedaży PKO TFI i trzeci miesięczny w ogóle, w historii spółki. Tylko dwa razy wynik był wyższy - zdarzyło się tak w czasach hossy w 2007 roku.

Poza funduszem dłużnym, o którym było wyżej, coraz większe znaczenie w sprzedaży mają produkty długoterminowego i systematycznego inwestowania: PPK (w styczniu pozyskały 94 mln zł) oraz w ramach Pakietu Emerytalnego (IKZE + IKE) - ponad 112 mln zł. Tak dobry wynik to w znacznej mierze efekt aktywności głównego dystrybutora - PKO Banku Polskiego.

Saldo wpłat i wypłat TFI

W styczniu na drugim miejscu znalazło się NN Investment Partners TFI z 578 mln zł. To dla lidera sprzedaży w 2020 roku najlepszy miesiąc od pamiętnego lipca w 2007 roku, kiedy klienci wpłacili do funduszy wtedy ING TFI prawie 1 mld zł kapitału netto. W styczniu, podobnie jak w poprzednim roku, najlepiej sprzedają się fundusze dłużne tego TFI, wzrosło także zainteresowanie funduszem dłuższym o niższym ryzyku NN Konserwatywny. Na trzecim miejscu znalazło się Santander TFI z ponad 0,5 mld zł nadwyżki wpłat nad wypłatami. Dla tego towarzystwa to najlepszy miesiąc od ponad 7 lat.

OPINIA: Najlepszy wynik od marca 2013!

 - Obserwując jak inwestorzy traktują fundusze odnosimy wrażenie, że ich popularność systematycznie rośnie. Klienci w poszukiwaniu stóp zwrotu napływają do funduszy, które oferowały bardzo atrakcyjne zyski. Przyczyniły się także do tego fundusze zarządzające PPK. 

Mamy jednak świadomość, że takie wyniki mogą być trudne do powtórzenia, zaś otoczenie regulacyjne funduszy jest niezwykle wymagające. Dlatego z umiarkowanym optymizmem patrzymy w przyszłość. Wiele TFI działa na granicy opłacalności i bez koniecznych zmian w prawie będzie bardzo trudno rozwijać ten rynek i zachować jego różnorodność - mówi Małgorzata Rusewicz, Prezes IZFIA.

W styczniu fundusze dłużne nadal nie tracą na popularności, a bilans sprzedaży po raz kolejny wzrósł i wyniósł w styczniu +3,2 mld ( w grudniu +2,6 mld zł). Fundusze mieszane zakończyły miesiąc saldem +0,9 mld ( w styczniu +0,8, mld), a fundusze akcyjne pozostały również na większym, niż w grudniu plusie z wynikiem +521 mln zł. Wzrosła również ilość środków wpływających do PPK, zarządzanych przez fundusze inwestycyjne. W styczniu było to  +242 mln.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Pełne notowanie funduszy inwestycyjnych TFI!

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl


Analizy OnLine
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »