Trzymaj dla Kogeneracji

Analitycy DM Banku BPS, w raporcie z 13 października, utrzymali rekomendację "trzymaj" dla Kogeneracji, podnosząc cenę docelową jednej akcji spółki do 119,35 zł z 88,54 zł.

Analitycy DM Banku BPS, w raporcie z 13 października, utrzymali rekomendację "trzymaj" dla Kogeneracji, podnosząc cenę docelową jednej akcji spółki do 119,35 zł z 88,54 zł.

Rekomendacja została wydana przy cenie 111,7 zł. W czwartek o 9.26 jeden papier spółki wart był 110,9 zł. "W porównaniu do naszej ostatniej rekomendacji wycena 1 akcji wzrosła z 88,54 zł do 119,35 zł, biorąc pod uwagę obecną wycenę spółki utrzymujemy zalecenie trzymaj. Spółkę wyceniliśmy z konserwatywnym podejściem. Założyliśmy, iż obecne prawo nie zostanie zmienione i nastąpi likwidacja żółtych oraz czerwonych certyfikatów" - napisano w raporcie.

Wyniki IIQ 2010

W drugim kwartale spółka nieznacznie zwiększyła przychody ze sprzedaży (3,1% r/r), co wynikało głównie ze wzrostu cen energii elektrycznej jak i wolumenu sprzedaży. W analizowanym okresie spółka wyprodukowała 539 GWh energii elektrycznej, czyli o 2,17% mniej niż zakładaliśmy w prognozie wyników z 2 sierpnia 2010 r. Pomimo wzrostu przychodów i cen nośników energii wynik na działalności operacyjnej zmniejszył się o 61,2% r/r zaś wynik netto o 51,1%. Pogorszenie wyniku EBIT oraz zysku netto wynikał głównie ze wzrostu kosztów zużycia materiałów i energii, w drugim kwartale koszty na tej pozycji wzrosły z 89,1 mln zł i 102,5 mln zł. Po stronie kosztowej pozytywnie wyglądały koszty wynagrodzeń (-4% r/r), emitent skutecznie zamknął negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek (poziom bliski inflacji) oraz przeprowadził restrukturyzację.

Reklama

Perspektywy długoterminowe

W długim terminie na wyniki emitenta w znaczącym stopniu wpłynie sytuacja na rynku kolorowych certyfikatów. Zakończenie przyznawania żółtych oraz czerwonych certyfikatów z końcem 2012 roku będzie miało negatywne skutki na wynik z działalności operacyjnej. W naszej opinii w okresie najbliższych 18 miesięcy bardzo możliwa jest decyzja o przedłużeniu wydawania świadectw pochodzenia z kogeneracji, która jest uważana jako jedno z najbardziej efektywnych sposobów produkcji nośników energii i popierana przez Komisję Europejską. Dodatkowo rok 2012 będzie stał pod planowaną inwestycją zastąpienia kotłów węglowych w EC ZG na gazowo olejowe, które będą wykorzystywane do zwiększania produkcji w momentach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponadto plany zcentralizowania zamówień na biomasę tj. otrzymywania surowców o zbliżonej wartości energetycznej pozwoli w przyszłości na lepsze zarządzanie produkcją energii poprzez zwiększenie efektywności wykorzystania parku maszynowego.

Wycena

Spółka została wyceniona dwoma metodami: DCF oraz porównawczą z wykorzystaniem średniej ważonej obu wyników. W porównaniu do naszej ostatniej rekomendacji wycena 1 akcji wzrosła z 88,54 zł do 119,35 zł, biorąc pod uwagę obecną wycenę spółki utrzymujemy zalecenie trzymaj. Spółkę wyceniliśmy z konserwatywnym podejściem. Założyliśmy iż obecne prawo nie zostanie zmienione i nastąpi likwidacja żółtych oraz czerwonych certyfikatów. System wspierania produkcji nośników energii w kogeneracji jest wspierany i promowany przez Komisję Europejską jako sposób efektywnego wykorzystania energii pierwotnej. Zbliżanie się w terminu zakończenia wydawania świadectw pochodzenia z Kogeneracji powinno zwiększyć zainteresowanie strony rządowej wydłużeniem tego okresu, jednakże z uwagi na powolne procesy legislacyjne (zmiana naliczania akcyzy) założyliśmy iż w okresie prognozy zostanie podtrzymany obecny stan prawny likwidujący czerwone i żółte certyfikaty. W wycenie uwzględnione zostało ryzyko budowy przez Fortum na terenie Wrocławia elektrociepłowni o mocy grzewczej około 300-350 MW.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: nietrzymanie | wycena

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »