URE wydłużył obowiązywanie obecnej taryfy gazowej PGNiG do końca 2013 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydłużył obowiązywanie obecnej taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG do końca 2013 roku - wynika z decyzji regulatora opublikowanej w biuletynie branżowym URE.

W poniedziałek rzecznik prasowy URE Agnieszka Głośniewska informowała PAP, że spółka złożyła w Urzędzie wniosek, w którym chce pozostawienia obecnej taryfy do końca tego roku.

Teraz obowiązująca taryfa PGNiG wygasłaby z końcem września.

- Obecne wydłużenie taryfy powoduje, że część spraw takich jak wydłużenie okresu obowiązywania zostało zmienione, jednak postępowanie w pewnych częściach wniosku nadal trwa - powiedziała PAP Głośniewska.

- Nadal też trwa proces zatwierdzania taryf dystrybucyjnych - dodała.

- - - - -

Polska ma asa w rękawie w rozmowach z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie w praktyce jeszcze przez długi czas największym dostawcą gazu dla gospodarstw domowych - uważa p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella. Jego zdaniem w dzisiejszych warunkach trudno o realną konkurencję na tym rynku. Rozbudowa infrastruktury gazowej w Polsce jest kluczowym czynnikiem dla wynegocjowania obniżki ceny gazu w kontrakcie z Gazpromem - uważa p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella.

Reklama

"Dzisiejsze przepisy, które mówią nam o obligu na poziomie 30 proc., dotyczą tak naprawdę 32 dużych klientów, dużych odbiorców. Chciałbym zaznaczyć, że naszym największym dobrem jest 6,5 mln klientów. Dla nich na razie nic się nie zmienia. Jako PGNiG zapewniamy stabilność, pewność dostaw dla naszych klientów. (...) Zapewniamy pewność i stabilność dostaw dla słabszych klientów. Mówię tutaj o szpitalach, służbie zdrowia, tak zwanych kuchenkowiczach.

Tam nie ma wielkiej chęci - przynajmniej do tej pory jej nie widzę - żeby nasi konkurenci chcieli o ten rynek zabiegać. Ten rynek pewnie przez długie lata tak czy inaczej będzie naszym rynkiem, choćby z tego powodu, że marża tam jest najsłabsza - obecnie jest to marża ujemna. (...) Jeśli nasi konkurenci będą w stanie zaakceptować ujemną marżę, to chętnie zapraszamy do takiej konkurencji" - powiedział Kurella podczas debaty organizowanej w środę przez PAP.

Dziś wchodzi w życie tzw. mały trójpak energetyczny, czyli nowelizacja Prawa energetycznego i niektórych innych ustaw z 26 lipca br. Jednym z jego zapisów jest tzw. tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży części surowca - początkowo 30 proc. - na Towarowej Giełdy Energii (TGE). W najbliższych dwóch latach obligo ma rosnąć - do poziomu nie mniejszego niż 40 proc. w 2014 roku, a od początku 2015 roku nie mniej niż 55 proc.

- Rozbudowa infrastruktury gazowej w Polsce jest kluczowym czynnikiem dla wynegocjowania obniżki ceny gazu w kontrakcie z Gazpromem - uważa p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella.

"Kluczową kwestią, jeśli chodzi o nasze negocjacje z Gazpromem, jest rozbudowa infrastruktury sieciowej. To jest element nacisku na obniżkę naszej ceny kontraktowej. Jeśli jesteśmy w stanie - nie jako PGNiG, ale jako rynek - wykazać, że cena którą otrzymujemy jest ceną niekonkurencyjną i jest możliwość pozyskania (gazu) od innych dostawców (...) o cenie niższej, niż mamy w kontrakcie jamalskim, prawdą jest, że zgodnie z kontraktem co 3 lata mamy prawo wystąpić o renegocjację ceny" - powiedział Kurella podczas debaty nt. liberalizacji rynku gazu organizowanej przez PAP.

Jak dodał, chodzi o rozbudowę interkonektorów, sieci gazociągów i możliwość importu gazu od innych dostawców, którzy oferują ceny konkurencyjne w stosunku do ceny oferowanej przez stronę rosyjską. "Niewątpliwie może to wpłynąć pozytywnie na naszą pozycję przetargową w stosunku do Gazpromu" - powiedział.

Na początku listopada 2011 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny gazu. W listopadzie 2012 r. polska spółka poinformowała, że doszła do porozumienia z rosyjskim koncernem - udało się wynegocjować obniżkę ceny gazu o ponad 10 proc. Pomimo obniżki, ceny jakie płacą państwa Europy Zachodniej za rosyjski gaz są niższe niż ceny, jakie płaci Polska.

Polska Agencja Prasowa organizuje debatę w ramach projektu Serwis PAP Energetyka Ekstra. Biorą w niej udział m.in. prezesi PGNiG, Gaz-Systemu, Towarowej Giełdy Energii, spółki DUON, VNG i Egesa, a także przedstawiciele spółek azotowych i eksperci.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: prezes | prezesi | energetyki | taryfa | URE | wydłużenie | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »