Reklama

UWAGA: Od stycznia sesja dłuższa o godzinę!

Notowania na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych będą wydłużone od poniedziałku, 3 stycznia, do godziny 17.30. Sesja giełdowa będzie się kończyć o godzinę później niż obecnie.

Według prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego ta zmiana powinna "oddziaływać pozytywnie na postrzeganie polskiego rynku kapitałowego". Chodzi o to, by warszawska giełda działała tak, jak rynki zachodnioeuropejskie. - Nie możemy sobie pozwolić na to, aby schodzić z ekranów firm inwestycyjnych i traderów w Europie Zachodniej wcześniej niż inne rynki, które konkurują z nami o kapitał inwestorów - tłumaczył wcześniej tę zmianę szef GPW.

Obecnie sesja w systemie notowań ciągłych na rynku akcji składa się z kilku faz. Między godz. 8 a 9 przyjmowane są zlecenia na otwarcie. O godz. 9 następuje określenie kursu otwarcia (tzw. fixing). Notowania ciągłe odbywają się w godzinach od 9 do 16.10, przyjmowanie zleceń na zamknięcie - w godzinach 16.10 do 16.20; określenie kursu na zamknięciu (fixing) - o 16.20; dogrywka - od 16.20 do 16.30; przyjmowanie zleceń na otwarcie następnej sesji - od 16.30 do 16.35.

Reklama

Od 3 stycznia notowania ciągłe przewidziano w godzinach od 9 do 17.20. Zlecenia na zamknięcie będą przyjmowane w godzinach 17.20 - 17.30, a określenie kursu na zamknięciu (fixing) nastąpi o 17.30. Dogrywkę przewidziano od 17.30 do 17.35.

Ważne zmiany

Od pierwszej sesji 2011 r. warszawska giełda zmienia sposób ustalania i publikowania wartości obrotów instrumentami finansowymi. Zgodnie z nowymi zasadami, wartość obrotów będzie obliczana jednostronnie, tj. według wartości transakcji - poinformowała GPW.

Do tej pory GPW obliczała obroty sumując wartości kupna i sprzedaży. Wprowadzenie powyższych zmian ma na celu dostosowanie prezentacji informacji w zakresie wartości obrotu instrumentami finansowymi notowanymi na GPW do standardów międzynarodowych - napisano w komunikacie.

W celu utrzymania porównywalności danych bieżących z danymi historycznymi, GPW rekomenduje uczestnikom rynku giełdowego przeliczenie danych historycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »