Reklama

W 2014 r. rosła sprzedaż i zyski Grupy Pfleiderer Grajewo

* Wzrost sprzedaży w 2014 roku o 4 proc. r/r, do poziomu 1 522,8 mln zł * Wzrost zysku EBITDA o 25 proc. r/r do 196,5 mln zł, a zysku z działalności kontynuowanej o 47 proc., do 103,2 mln zł * Rozpoczęcie procesu integracji operacyjnej w ramach Grupy Pfleiderer, która ma przynieść 15 mln euro oszczędności do 2017 roku.

- Rok 2014 to udany okres dla Pfleiderer Grajewo. Zwiększyliśmy sprzedaż, a także zyski na każdym poziomie rachunku wyników. Cieszy nas zwłaszcza wzrost rentowności, który pokazuje, że kierunek naszych inwestycji oraz obrana strategia zwiększania udziału w sprzedaży produktów o wyższej marży przynosi założone efekty. Dzięki naszym zabiegom, trudna sytuacja na Wschodzie pod koniec roku nie przełożyła się znacząco na działalność spółki, a rosnący popyt na rynkach Europy Zachodniej i Skandynawii pozwolił zamknąć rok wzrostami - mówi Michael Wolff, prezes Pfleiderer Grajewo.

Reklama

O poprawiającej się kondycji Pfleiderer Grajewo świadczy bliskie maksymalnemu wykorzystanie mocy produkcyjnych na głównych ciągach technologicznych. W IV kw. 2014 roku wyniosło ono 99,2 proc., wobec 96,9 proc. przed rokiem. Wzrostowi zyskowności sprzedaży sprzyjało stabilne zachowanie cen surowców i energii. W całym 2014 roku rentowność sprzedaży wzrosła o 2 punkty procentowe do 19,9 proc.

W 2014 roku Pfleiderer Grajewo wydała na inwestycje 114 mln zł. - Dotyczyły one przede wszystkim poprawy efektywności oraz odtworzenia majątku produkcyjnego w celu zwiększenie mocy produkcyjnych. Korzystne prognozy dotyczące rynku meblarskiego w najbliższym czasie powodują, że w 2015 roku nakłady na inwestycje Spółki wyniosą ponad 100 mln zł - mówi Michael Wolff.

Pfleiderer Grajewo w 2014 roku obniżyło jeszcze poziom zadłużenia oraz zachowało bezpieczną strukturę kapitałową. Zadłużenie finansowe spadło o 48 mln zł, a wskaźnik długu finansowego netto do EBIDTA wyniósł poniżej 0,5.- Wolne środki na koniec 2014 r. to aż 350 mln zł. - dodaje Rafał Karcz, członek zarządu, dyrektor finansowy Pfleiderer Grajewo SA.

Strategia naszej Grupy na rok 2015 zakłada rozpoczęcie procesu wielopłaszczyznowej integracji struktur organizacyjnych między jednostkami biznesowymi BC East i BC West. Pierwszym jej elementem była unifikacja zarządów oraz rad nadzorczych w Niemczech i w Polsce. - Unifikacja procesów oraz działań będzie miała na celu, między innymi, zwiększenie konkurencyjności oraz otwarcie nowych rynków zbytu - mówi Michael Wolff. Działania integracyjne mają przynieść Grupie Pfleiderer 15 mln euro do końca 2017 roku.

- - - - - -

Pfleiderer Grajewo

Spółki wchodzące w skład Pfleiderer Grajewo należą do największych i najnowocześniejszych producentów płyt meblowych, blatów kuchennych oraz sztucznych oklein w Polsce. Grupa w Polsce posiada ponad 1/3 udziału w krajowym rynku płyty meblowej, a także jest znaczącym eksporterem, głównie na rynki wschodnie.

Głównym odbiorcą produktów Pfleiderer Grajewo jest branża meblarska, do której kierowane jest ok. 95 proc. sprzedaży. Zdolności produkcyjne wynoszą 1260 tys. m sześc. płyty rocznie, produkowanej w dwóch zakładach w Polsce oraz 250 tys. m sześc. płyty MDF, której produkcja została zainaugurowana we wrześniu 2007 roku w Grajewie. W ramach polskiej struktury funkcjonuje również firma spedycyjna JURA oraz Silekol Sp. z o. o., oferująca żywice klejowe dla meblarstwa.

Spółka Pfleiderer Grajewo S.A. od 1997 roku notowana jest na GPW w Warszawie. W 1999 roku większościowy pakiet akcji nabyła spółka Pfleiderer GmbH z Niemiec. www.pfleiderer.pl

Grupa Pfleiderer

Pfleiderer jest wiodącym europejskim producentem płyt meblowych. Grupa zatrudnia około 3300 osób i jest podzielony na Core West (region Europy Zachodniej) i Core East (region Europy Środkowo-Wschodniej). Wiodące linie produktów Pfleiderer to Duropal, wodego i Thermopal, są one przeznaczone dla odbiorców przemysłowych, projektantów i architektów. Firma posiada m.in. pięć zakładów produkcyjnych w Niemczech.

Opr. KM

Pobierz darmowy: PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: R.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »