W kwietniu zapadnie ważna decyzja dla inwestorów
Jeśli zapadnie decyzja o skróceniu sesji giełdowej, to prawdopodobnie nastąpi to w momencie uruchomienia przez GPW nowego systemu transakcyjnego UTP, czyli 15 kwietnia - poinformował prezes GPW Adam Maciejewski.
- Zakładam, że jeśli dojdzie do skrócenia sesji, to będzie to 15 kwietnia, czyli moment uruchomienia systemu UTP. Ale zaznaczam, że to jest założenie, ono nie musi się potwierdzić- powiedział dziennikarzom Maciejewski.
Dodał, że 15 marca GPW otrzyma analizę sporządzoną przez firmę zewnętrzną, która na zlecenie giełdy bada preferencje inwestorów zagranicznych inwestujących na naszym rynku.
"Brakuje nam już właściwie tylko tego elementu, inne analizy zostały już przeprowadzone. Po 15 marca będziemy prowadzić rozmowy z domami maklerskimi i wtedy zapadnie decyzja" - powiedział Maciejewski.
O skrócenie sesji giełdowej i przywrócenie jej pierwotnego harmonogramu sprzed ponad roku apelują domy maklerskie, które skarżą się na znaczny wzrost kosztów wynikających z konieczności wydłużenia czasu swojej pracy. Od dłuższego czasu trwają w tej sprawie rozmowy między GPW a domami maklerskimi. Do tej pory GPW nie chciała zgodzić się na ich żądania.
Prezes GPW Adam Maciejewski nie jest przekonany, również na podstawie prowadzonych rozmów z analitykami, do sensowności zakupu 33,3 proc. akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, które w przyszłości chce sprzedać Skarb Państwa.
- My jako spółka prywatna musimy bardzo mocno patrzeć na zwrot z kapitału zainwestowanego przez akcjonariuszy. Tak była świadomość budowana w zeszłym roku, że GPW chce kupić KDPW, ale rozmawiałem z wieloma analitykami, którzy patrzą na ten pomysł od strony czysto ekonomicznej i zachwytu z ich strony nie było, powiedziałbym, że wręcz odwrotnie - powiedział dziennikarzom prezes Maciejewski, pytany o możliwość dokupienia pakietu akcji KDPW od Skarbu Państwa.
- Będziemy zainteresowani każdą inwestycją w obszarze dywersyfikacji naszych przychodów, o ile będą to inwestycje odpowiednio rentowne - dodał.
Obecnie po 1/3 akcji KDPW mają Giełda Papierów Wartościowych, Narodowy Bank Polski oraz Skarb Państwa.
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest odpowiedzialny za prowadzenie rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym oraz w alternatywnym systemie obrotu (ASO), jak również prowadzenie centralnego depozytu papierów wartościowych. KDPW realizuje również szereg usług dla emitentów, jak pośredniczenie w wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy, asymilację, zamianę, konwersję i podział akcji, realizację prawa poboru.