Reklama

Wall Street lekko w górę

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła małe wzrosty głównych indeksów, a inwestorzy przygotowują się już na przyszłotygodniowe posiedzenie Fed, na którym amerykański bank centralny może zdecydować się na ograniczenie skali skupu obligacji.

Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial wzrósł o 65,05 pkt. (0,43 proc.) do 15.365,69 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał 4,15 pkt. (0,25 proc.) i osiągnął poziom 1.687,57 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 5,48 pkt. (0,15 proc.) do 3.721,45 pkt.

Dla indeksu Dow to był najlepszy tydzień od stycznia 2013 roku, ale wszystkie trzy główne indeksy zyskały przez ostatnie pięć dni po ponad 3 proc.

"Pod koniec tygodnia zaczyna brakować paliwa na rynku do dalszych wzrostów. Jednoczenie napływające w ostatnim czasie dane z amerykańskiej gospodarki rzeczywiście sugerują, że Fed rozpocznie wygaszanie luzowania ilościowego, co sprawia, że na rynku panuje większa ostrożność" - ocenił Stan Shamu, analityk IG.

Reklama

Na wtorek i środę w przyszłym tygodniu zaplanowane jest cykliczne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Rynek spodziewa się, że Fed zdecyduje się na nim na ograniczenie tempa skupu obligacji. Fed zmniejszy skalę skupu o 10 mld USD miesięcznie, z 85 mld USD do 75 mld USD miesięcznie - wynika z ankiety agencji Bloomberg. Ograniczenia skupu we wrześniu spodziewa się również większość ekonomistów ankietowanych w badaniu agencji Reuters.

W piątek inwestorzy poznali szereg danych makroekonomicznych, które raczej przynosiły im rozczarowanie.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w lipcu o 0,4 proc. mdm. W czerwcu wskaźnik niesprzedanych towarów w USA wzrósł o 0,1 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się w lipcu wzrostu wskaźnika o 0,2 proc. mdm.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł we wrześniu 76,8 pkt., wobec 82,1 pkt. zanotowanych w sierpniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 82,0 pkt.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,4 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż detaliczna wzrośnie 0,5 proc. mdm.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w sierpniu o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI pozostał bez zmian mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,2 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc. Rok do roku wskaźnik PPI wzrósł w sierpniu o 1,4 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,1 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 1,3 proc. i wzrostu o 1,3 proc.

"Dane makro są nieco słabsze niż oczekiwano, ale mam nadzieję, że inwestorzy nie zaczęli myśleć, że z tego powodu Fed nie zacznie ograniczać skupu aktywów. Fed jest zdecydowany, aby to zrobić. Redukcja programu o 10 mld dolarów wydaje się odpowiednia i wydaje się, że rynek uwzględnił ją już w cenach" - uważa Randy Warren z Warren Financial Service.

Po Facebooku także Twitter zdecydował się wejść na amerykańską giełdę, o czym firma poinformowała ponad 200 milionów swoich użytkowników. Dokumenty w sprawie debiutu Twitter przekazał już amerykańskiej Komisji Kontroli Giełdy Papierów Wartościowych (SEC). O debiucie giełdowym Twittera spekulowało się od dawna. Niewykluczone, że sprawa opóźniła się nieco z uwagi na kłopoty Facebooka, który wszedł na giełdę w maju zeszłego roku i początkowo kurs jego akcji dramatycznie spadał. Facebook ma to już jednak za sobą - po mocnych wzrostach notowanych w ostatnim czasie, akcje tego portalu społecznościowego są warte obecnie najwięcej w historii.

Rosły akcje Verizon, gdyż analitycy Evercore Partners podnieśli ich rekomendację do "przeważaj". Spółka sprzedała właśnie obligacje o wartości 49 mld dolarów, co było największą emisją papierów dłużnych w historii. Sporą część obligacji kupiły według nieoficjalnych informacji Pimco i BlackRock.

W górę szły notowania Intela. Jefferies podniósł ich rekomendację do "kupuj" z "trzymaj" i cenę docelową do 30 USD z 27 USD wcześniej.

Tracił na wartości Apple po obniżce ceny docelowej przez analityków Jefferies.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »