Warren Buffett pozbywa się akcji i gromadzi gotówkę. Zwątpił nawet w Bank of America
Słynny inwestor Warren Buffett w tym roku powątpiewa w perspektywy wielu kluczowych amerykańskich spółek. Ma też zastrzeżenia do kondycji sektora bankowego i systematycznie pozbywa się udziałów w Bank of America. Wierzy natomiast w sukces Berkshire Hathaway, czyli własnego wehikułu inwestycyjnego, który awansował ostatnio do elitarnego grona spółek o kapitalizacji rynkowej przekraczającej bilion dolarów.
- Miniony kwartał był siódmym z rzędu, w którym Buffett więcej akcji spółek giełdowych sprzedawał niż kupował. Prawdopodobnie doszedł do wniosku, że wiele przedsiębiorstw w USA jest wycenianych zdecydowanie powyżej uzasadnionej wartości.
- Prywatny majątek 94-letniego Warrena Buffetta wyceniany jest na 150 miliardów dolarów, co czyni go 7. najbogatszym człowiekiem świata.
- Choć "Wyrocznia z Omaha" w 2024 roku gromadzi bardzo dużo gotówki, to jego portfel z akcjami jest nadal imponujący. Berkshire Hathaway ma duże udziały m.in. w Apple, Amazonie, American Express, Coca-Coli, Chevronie i Occidental Petroleum.
Od połowy lipca Warren Buffett sprzedaje partiami akcje Bank of America (BofA), drugiego co do wielkości banku w USA. Tegoroczne zbywanie walorów BofA przez Berkshire Hathaway, czyli wehikuł inwestycyjny Buffetta, to pierwsza redukcja stanu posiadania w tym banku od czwartego kwartału 2019 roku.
Łącznie holding zmniejszył udziały w Bank of America o 14,5 proc. sprzedając 150,1 miliona akcji za kwotę 6,2 miliarda dolarów. Średnia cena za akcję w tych transakcjach wyniosła 41,33 dolara, podczas, gdy dzisiejszy kurs to 40 dolarów.
Pomimo tego ruchu, Bank of America ciągle jest ważnym elementem zasobów Berkshire i stanowi około 11 proc. całkowitych aktywów holdingu, co czyni go trzecią co do wielkości pozycją w portfelu. Z drugiej strony, Berkshire Hathaway nadal pozostaje największym akcjonariuszem Bank of America, zachowując 11,4 proc. udziałów, co odpowiada 882,7 miliona akcji.
Inwestycje "Wyroczni z Omaha" w BofA rozpoczęły się w 2011 roku, gdy jedna akcja kosztowała około 5 dolarów. Po kilkunastu latach Warren Buffett może pochwalić się stopą zwrotu rzędu 700 proc. na akcjach tej spółki.
Decyzja sędziwego multimiliardera o sprzedaży tak dużej części akcji Bank of America wywołała liczne spekulacje. Wcześniej co prawda Buffett wyrażał obawy, co do kondycji amerykańskiego sektora bankowego, ale o udziałach w BofA wypowiadał się jak najlepiej. Faktem jest jednak, że w tym roku właściciel Berkshire Hathaway sprzedawał akcje także innych wielkich spółek. Przede wszystkim pozbył się połowy swoich udziałów w firmie Apple.
Miniony kwartał był siódmym z rzędu, w którym Buffett więcej akcji spółek giełdowych sprzedawał niż kupował. Prawdopodobnie doszedł do wniosku, że wiele przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych jest wycenianych zdecydowanie powyżej uzasadnionej wartości. W dodatku, pesymistycznie patrzy na amerykańską gospodarkę oraz to, co stanie się na Wall Street w kolejnych miesiącach.
Na koniec drugiego kwartału 2024 roku firma Buffetta miała 277 miliardów dolarów w gotówce, obligacjach i bonach skarbowych. Berkshire Hathaway zamknęła pierwsze półrocze zasobem T-Bills (amerykańskich krótkoterminowych obligacji rządowych) o wartości 234,6 miliarda dolarów. Dodatkowo firma utrzymywała ponad 42 miliardy dolarów w gotówce i jej ekwiwalentach.
Dla porównania, Fed na dzień 31 lipca 2024 roku posiadał T-Bills o wartości 195,3 miliarda dolarów. Łącznie bank centralny USA miał w swoim portfelu papiery skarbowe (w tym obligacje i papiery indeksowane inflacją) wyceniane na 4,4 biliona dolarów.
Prywatny majątek Buffetta, który pod koniec zeszłego tygodnia obchodził 94. urodziny, wyceniany jest na 150 miliardów dolarów, co czyni go 7. najbogatszym człowiekiem świata. Liderem rankingu prowadzonego przez Bloomberga jest Elon Musk z wynikiem 237 miliardów.
Warren Buffett zapewne bardziej niż ze swojego osobistego stanu posiadania cieszy się z faktu, że kapitalizacja rynkowa Berkshire Hathaway przekroczyła ostatnio bilion dolarów. Co charakterystyczne, nastąpiło to zaraz po tym, jak konglomerat sprzedał kolejny pakiet akcji Bank of America. Tylko w tym roku akcje Berkshire zwiększyły kapitalizację o około 220 miliardów dolarów, co jest rekordowym wzrostem odnotowanym przez tę spółkę w tak krótkim czasie. W dodatku, tegoroczny przyrost kapitalizacji wehikułu finansowego Buffetta, to więcej niż cała wartość rynkowa takich kultowych amerykańskich firm, jak American Express, McDonald’s, Wells Fargo, czy Cisco.
Holding z siedzibą w Omaha w stanie Nebraska dołączając do elitarnej grupy firm-bilionerów, stał się jej dziewiątym członkiem. Próg biliona dolarów jak dotąd przekraczali głównie giganci technologiczni - Alphabet, Meta Platforms, Nvidia, Microsoft, Apple, Amazon, Tesla. Jest w tym gronie także Saudi Aramco, saudyjski koncern paliwowo-chemiczny.
Kilkudziesięcioletnia historia firmy Berkshire Hathaway jest fascynująca. Najpierw była to dobrze prosperująca fabryka w Nowej Anglii produkująca tekstylia. Kiedy jednak popadła w poważne problemy w połowie lat sześćdziesiątych minionego stulecia, Buffett przejął na nią kontrolę. Szybko przekierował firmę do branży ubezpieczeniowej po dokonaniu kilku strategicznych przejęć. Kształtował spółkę wraz ze swoim wieloletnim partnerem biznesowym Charliem Mungerem, który zmarł w listopadzie 2023 roku w wieku 99 lat.
Od 1965 roku do ubiegłego roku wartość rynkowa Berkshire Hathaway rosła o około 20 proc. rocznie. W tym samym czasie roczny wzrost S&P500 był na poziomie prawie dwukrotnie mniejszym. To uczyniło Buffetta jednym z najbogatszych ludzi na świecie i być może najbardziej produktywnym inwestorem w historii. Od początku tego roku akcje klasy A i klasy B spółki Berkshire podrożały o 30 proc.
Choć "Wyrocznia z Omaha" w 2024 roku gromadzi bardzo dużo gotówki, to jego portfel z akcjami jest nadal imponujący. Berkshire Hathaway dysponuje szerokim wachlarzem papierów kilkudziesięciu spółek z wielu branż.
Nie jest do końca prawdą, że Warren Buffett unika firm technologicznych, o czym świadczą ciągle bardzo duże udziały w Apple, a także akcje Amazona i VeriSign. Dobra konsumpcyjne są reprezentowane przez znaczące inwestycje w Coca-Colę i Kraft Heinz.
Finanse i ubezpieczenia w portfelu multimiliardera to, oprócz Bank of America, Chubb, American Express i Moody’s. Rośnie także zainteresowanie Buffetta spółkami energetycznymi, takimi jak Chevron i Occidental Petroleum.
Konglomerat Berkshire Hathaway stawia też na kierunek azjatycki. Wehikuł Buffetta ma 8,2 proc. udziałów w pięciu japońskich domach handlowych - Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo. W ciągu niespełna 4 lat wartość tej inwestycji wzrosła wielokrotnie - z 6 miliardów dolarów w 2020 roku do ponad 20 miliardów. Piątka firm, na które postawił Buffett, działa w różnych sektorach. Między innymi importują one do ubogiej w zasoby Japonii metale, tekstylia i żywność, oferują także usługi dla sektora produkcyjnego.
Jacek Brzeski