Większy zarobek ze Szczecina

PBG przejmie prace, które w ramach wielomilionowego zlecenia miał realizować w Szczecinie inny członek budowlanego konsorcjum. Hydrobudowa Włocławek, zależna od giełdowej spółki, będzie wykonawcą kanalizacji w Bydgoszczy.

PBG przejmie prace, które w ramach wielomilionowego zlecenia miał realizować w Szczecinie inny członek budowlanego konsorcjum. Hydrobudowa Włocławek, zależna od giełdowej spółki, będzie wykonawcą kanalizacji w Bydgoszczy.

Umowa na renowację sieci kanalizacyjnej w lewobrzeżnej części Szczecina jest największym zleceniem zdobytym do tej pory przez PBG (została podpisana w grudniu ubiegłego roku). Opiewa na ponad 42,2 mln euro. PBG przystąpiło do zadania z niemieckim partnerem - Diringer & Scheidel Rohrsanierung. Udział obydwu przedsiębiorstw wynosił po 50%. Większość prac, które przypadały na niemiecką spółkę, przejmie jednak PBG. Za dotychczasowe zapłaci konsorcjantowi 2,25 mln euro. Przyczyny i szczegóły zmiany objęte są klauzulą poufności.

Co zwiększenie zakresu robót oznacza dla PBG? Spółka nie pokaże z tego powodu większej sprzedaży (występowała jako lider konsorcjum, więc cały przychód z kontraktu i tak "przeszedłby" przez PBG), ale wypracowanymi marżami nie będzie się musiała dzielić z partnerem, co - przy niezmiennych kosztach stałych - oznacza dla niej większą rentowność zadania.

Reklama

Czy jednak giełdowa spółka poradzi sobie z samodzielną realizacją umowy?

- Przystępując rok temu do kontraktu w Szczecinie wybraliśmy DSR - dobrego i doświadczonego partnera. Dziś PBG jest w pełni przygotowane do realizacji tego projektu - twierdzi Robert Białczyk, rzecznik PBG. Przypomina, że podstawowym celem zeszłorocznej emisji był wzrost potencjału firmy - wykonawczego i finansowego - do pozyskania i realizacji dużych kontraktów.

- Nasze akwizycje to realizacja tego właśnie zamierzenia. Zwłaszcza zakup warszawskiej Infry, która jest polskim liderem na kanalizacyjnym rynku renowacji, był posunięciem, które świetnie wpisało się w rozwój tego obszaru - dodaje rzecznik. Szacuje, że dotychczas wartość tego rynku w Polsce wynosiła między 80 a 100 mln zł rocznie. - W 2006 roku PBG przygotowuje się do złożenia ofert tylko w tym specjalistycznym segmencie na projekty warte około 200 milionów euro - wskazuje R. Białczyk.

Dużym zleceniem pochwaliła się również spółka zależna PBG - Hydrobudowa Włocławek. Konsorcjum, którego jest liderem (50-proc. udział), zdobyło kontrakt dotyczący budowy kanalizacji i głównych przepompowni ścieków w północnej Bydgoszczy. Łączne wynagrodzenie netto to 14 mln euro. Termin na wykonanie zadania wynosi 21 miesięcy.

Kontrakty szczeciński, jak i bydgoski współfinansowane są z unijnego Funduszu Spójności.

Krzysztof Woch

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: większe zarobki | konsorcjum | Szczecin | Hydrobudowa | Włocławek | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »