Włosi muszą sprzedać CA IB Polska?

W grupie kontrolowanej przez UniCredito konkurentem Pekao jest nie tylko BPH, ale i CA IB Polska. Możliwe więc, że rząd będzie się domagać sprzedaży przez Włochów nie jednego, lecz dwóch banków. Politycy już analizują tę kwestię.

W grupie  kontrolowanej przez UniCredito  konkurentem Pekao jest nie tylko BPH, ale i CA IB Polska. Możliwe więc, że rząd będzie się domagać sprzedaży przez Włochów nie jednego, lecz dwóch banków. Politycy już analizują tę kwestię.

Umowa prywatyzacyjna Pekao zabrania inwestorowi - włoskiemu UniCredito - prowadzenia w Polsce działalności konkurencyjnej. Na tej podstawie polski rząd domaga się, by Włosi pozbyli się przejętego niedawno BPH. Z tego samego powodu może zażądać sprzedaży CA IB Polska. Spółka - za pośrednictwem CA IB Financial Advisers - świadczy usługi w zakresie fuzji i przejęć, restrukturyzacji przedsiębiorstw, oferowania papierów wartościowych na rynku publicznym i niepublicznym czy kredytów konsorcjalnych. W grupie jest także CA IB Securities - biuro maklerskie. Z kolei z raportu rocznego Pekao wynika, że bank oferuje klientom m.in. usługi w zakresie bankowości inwestycyjnej. Chodzi o doradztwo strategiczne oraz typu corporate finance, dotyczące głównie fuzji i przejęć czy restrukturyzacji i pozyskiwania kapitałów przez przedsiębiorstwa. W skład grupy Pekao wchodzi też Centralny Dom Maklerski.

Reklama

Opinie prawników, z którymi rozmawialiśmy, są jednoznaczne: w pewnych obszarach CA IB Polska i Pekao rywalizują ze sobą. A to oznacza, że także w tym przypadku UniCredito łamie zapisy umowy prywatyzacyjnej - o ile rzeczywiście zabrania ona Włochom prowadzenia jakiejkolwiek działalności konkurencyjnej.

Umowa prywatyzacyjna jest poufna. Jej fragmenty przytoczyła jednak "Rzeczpospolita". Wynika z nich, że UniCredito nie może być "ani pośrednio, ani bezpośrednio zaangażowane w Polsce w jakąkolwiek działalność gospodarczą, która byłaby konkurencyjna pod jakimkolwiek względem w stosunku do jakiejkolwiek działalności gospodarczej prowadzonej przez bank (Pekao - red.)".

Jak w tym kontekście Skarb Państwa traktuje bankowość inwestycyjną i działalność maklerską CA IB Polska? Barbara Kasprzycka, rzecznik ministerstwa, nie chce odpowiedzieć. - Nie możemy udzielać informacji na temat zapisów umowy prywatyzacyjnej czy ich ewentualnej interpretacji. Dla zabezpieczenia pozycji Skarbu Państwa w ewentualnym sporze na tym tle, zachowujemy daleko idącą powściągliwość w wypowiedziach - wyjaśnia.

Co do zasady stanowisko Skarbu Państwa pozostaje jednak niezmienne. - Oczekujemy wykonania przez stronę włoską zobowiązań wynikających z umowy prywatyzacyjnej. Wystosowaliśmy w tej sprawie list do UniCredito. Czekamy na odpowiedź - mówi Kasprzycka.

Czy w korespondencji między Skarbem Państwa a UniCredito przypadek CA IB Polska został poruszony? W ministerstwie nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na to pytanie. Do zamknięcia tego wydania nie otrzymaliśmy też komentarza UniCredito. Sprawą zainteresowali się za to politycy.

- To bardzo ciekawa kwestia. Trzeba dokładnie przeanalizować umowę prywatyzacyjną Pekao. Jeżeli sytuacja na rynku będzie taka, że CA IB konkuruje z Pekao w zakazanych obszarach, to nakazując UniCredito sprzedaż akcji BPH równocześnie należałoby się domagać sprzedaży polskiego CA IB czy zaprzestania przez nie prowadzenia konkurencyjnej działalności. Z pewnością minister Szałamacha (sekretarz stanu w MSP - red.) powinien się temu przyjrzeć - mówi Artur Zawisza, poseł PiS.

Polska pod obserwacją, Splitska Banka do sprzedaży

- Komisja Europejska przygląda się działaniom, jakie polski nadzór bankowy podejmuje w sprawie przejęcia przez UniCredito niemieckiego HVB Group. Rzecznik KE Jonathan Todd nie chciał jednak ujawnić, czy UCI złożyło skargę do Komisji.

- Grupę UCI musi opuścić Splitska Banka, gdyż do Włochów należy już największy chorwacki bank - Zagrebacka. Instytucje finansowe zainteresowane kupnem mogą składać oferty do końca stycznia. Wartość banku szacuje się na około 800 mln euro.

Reuters

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | politycy | pekao | Polskie | Włosi | rząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »