WSiP liczy na szybką sprzedaż Wkry
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, które rozesłały do kilku firm zaproszenia do składania ofert na kupno hurtowni Wkra, liczą na szybkie odpowiedzi inwestorów - poinformował dziennikarzy we wtorek prezes WSiP Bogusław Dąbrowski.
"Niedawno wysłaliśmy do kilku firm zaproszenia do składania ofert na Wkrę. Oczekujemy odpowiedzi w miarę szybko, w ciągu kilku tygodni. W grę wchodzi sprzedaż części albo całości pakietu akcji Wkry posiadanego przez WSiP" - powiedział dziennikarzom Dąbrowski.
Zarząd WSiP zadecydował na początku marca o rozpoczęciu rozmów z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi nabyciem udziałów w kapitale zakładowym swojej spółki zależnej - Wkra SA. WSiP zapowiadał wcześniej, że być może sprzeda hurtownię Wkra w 2006 roku.
WSiP ma 99,86 proc. akcji Wkry. Wkra działa na rynku od 1991 roku. Spółka zajmuje się sprzedażą i dystrybucją książek szkolnych oraz materiałów edukacyjnych.
Ponadto Wkra sprzedaje usługi w zakresie okresowych przeglądów pojazdów mechanicznych oraz usługi logistyczne (magazynowanie i przechowywanie towarów, przeładunek towarów w punktach magazynowych oraz towarowy transport drogowy).
Hurtownia ma 11 oddziałów, w: Gdańsku, Gniewie, Kielcach, Lublinie, Łomży, Łodzi, Olsztynie, Szczecinie, Tychach, Warszawie i Wrocławiu. Jest ponadto 100-proc. udziałowcem w rzeszowskiej spółce Fis, która także prowadzi działalność na rynku hurtowego handlu podręcznikami.
Przerwa na NWZA
Na odbywającym się we wtorek walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych zabrakło kworum potrzebnego do przegłosowania niektórych zmian w statucie (m.in. zniesienia ograniczenia wykonywania prawa głosu do 20 proc. akcji) i w związku z tym została przegłosowana przerwa do 22 marca.
Przegłosowany wniosek o przerwę w WZA zgłosiło BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.
Do przegłosowania niektórych proponowanych zmian w statucie WSiP potrzebna jest obecność akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 50 proc. kapitału zakładowego spółki. Choć na walne WSiP zarejestrowali się akcjonariusze posiadający w sumie 19.126.896 akcji, co stanowi 61,2-proc. kapitału zakładowego spółki, to we wtorek zabrakło kworum potrzebnego do wprowadzenia niektórych proponowanych zmian w statucie, w związku z czym nie mogły one być głosowane.
Nieprzegłosowane projekty uchwały formułują na nowo kompetencje rady nadzorczej i walnego zgromadzenia. Nie przegłosowana została też uchwała, której celem jest zniesienie zapisu w statucie, ograniczającego prawo wykonywania głosów przez jednego akcjonariusza wraz z podmiotami powiązanymi do nie więcej niż 20 proc. ogólnej liczby akcji spółki.
WZA wprowadziło we wtorek kilka zmian do statutu, ale takich, które nie wymagały kworum. Akcjonariusze zgodzili się m.in. na rozszerzenie zakresu działalności spółki, co - jak mówił prezes spółki Bogusław Dąbrowski - ma umożliwić świadczenie usług przez WSiP na rzecz spółek zależnych. Chodzi np. o usługi rachunkowo-księgowe, informatyczne.
Poza tym walne ustaliło, że rada nadzorcza spółki liczyć będzie sześć osób, przy czym dwóch to reprezentanci pracowników. Pozostałych czterech zostało wybranych we wtorek i są to zgłoszeni przez inwestorów finansowych Paweł Brukszo, Stanisław Wedler i Przemysław Cieszyński oraz Zbigniew Jakubas, który zgłosił sam swoją kandydaturę.