Wspólna inwestycja Orlenu i Saudi Aramco? Szczegóły możliwe w tym roku

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, iż spółka prowadzi analizy i rozmowy ze stroną saudyjską na temat potencjalnej inwestycji petrochemicznej w Gdańsku wspólnie z Saudi Aramco. Szczegóły mają być znane do końca 2023 roku.

- Jesteśmy w kontakcie ze stroną saudyjską, niedawno rozmawiałem na ten temat z ministrem gospodarki Arabii Saudyjskiej. Prowadzimy analizy. Postaramy się wstępnie pewnie kierunki ogłosić w tym roku - powiedział dziennikarzom prezes Daniel Obajtek.

Porozumienie z Saudi Aramco będzie rozszerzone?

O rozmowach z Saudi Aramco, który jest partnerem Orlenu w Rafinerii Gdańskiej, Orlen mówi od dłuższego czasu. Płocki koncern rozmawia o rozszerzeniu porozumienia z Saudi Aramco o analizy dotyczące wspólnej inwestycji z jej spółką SABIC w petrochemię w Gdańsku.

- (...) trwają analizy dotyczące kompleksu petrochemicznego w Gdańsku. Wcześniej zostało dokupione tam 50 hektarów ziemi, to też kwestia budowy portu na Martwej Wiśle. Więcej szczegółów podamy pod koniec roku. Dla mnie ważne są też nowe technologie: paliwa syntetyczne, czy chociażby wodór i jego "zazielenienie", który będzie przesyłany na nasze rafinerie. Przyszłość energetyki to nowe technologie, które redukują emisje dwutlenku węgla - mówił Daniel Obajtek w rozmowie z Biznes Interia.

Reklama

Potencjalny wspólny projekt dotyczy kompleksu petrochemicznego, obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku.

Orlen zbuduje w Gdańsku blok gazowo-parowy o mocy 600 MW?

Prezes Obajtek poinformował również, że Orlen rozważa budowę bloku gazowo-parowego o mocy około 600 MW w Gdańsku.

- Czekamy na analizy studium wykonalności rozwoju petrochemii, ta elektrownia gazowa ma nie tylko produkować energię elektryczną, ale również ma produkować parę, co jest bardzo istotne z punktu widzenia naszego partnera i nas jeśli chodzi o pomysły na rozwój petrochemii w Gdańsku - powiedział.

- Projekt elektrowni jest bardzo zaawansowany jeśli chodzi o działkę, badania środowiskowe. Sądzę, że niebawem do tej inwestycji przystąpimy - dodał. 

PKNORLEN

64,4400 0,2400 0,37% akt.: 06.06.2023, 14:00
  • Otwarcie 63,9400
  • Max 64,8000
  • Min 63,6500
  • Kurs odniesienia 64,2000
  • Suma wolumenu 1 070 504
  • Suma obrotów 68 806 269,60
  • Widełki dolne 57,5500
  • Widełki górne 70,3300
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY MOL
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKN Orlen S.A. | Saudi Aramco | Gdańsk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »