Wtorkowa realizacja zysków
Na warszawskiej giełdzie po wczorajszej lekkiej poprawie nastrojów, dziś inwestorzy ponownie zaczęli realizować zyski. Pocieszeniem może być jedynie fakt, że warszawski parkiet nie był wyjątkiem, traciły także inne indeksy naszego regionu. Wczorajsze wzrosty na kilku rynkach wschodzących, w tym w Turcji i Rosji, okazały się jedynie chwilowe.
We wtorek giełdy w tych krajach oraz indeksy giełd na Węgrzech czy w Czechach mocno osunęły się w dół. Inwestorzy zagraniczni wolą teraz angażować się w bezpieczniejsze i bardziej rentowne po ostatnich podwyżkach stóp amerykańskie papiery dłużne.
Niekorzystnie na nasze notowania wpływa także zamieszanie polityczne wokół Narodowego Banku Polskiego. Posłowie zbierają się dziś na posiedzeniu, chcąc powołać sejmową komisję śledczą do spraw zbadania działalności NBP oraz prywatyzacji banków. Jutro zaś kolejna odsłona bitwy rząd-bank centralny. Rozpoczyna się bowiem posiedzenie Komisji Nadzoru Bankowego, które ma wydać decyzję albo otwierającą drogę do największej fuzji bankowej w Polsce ? połączenia Banku Pekao SA i Banku BPH SA ? albo, zgodnie z wolą rządu, ją pogrzebie. Dziś akcje banków mocno potaniały. Ponad 3,5 proc. straciły akcje banku PKO BP, o 3 proc. potaniały akcje Pekao SA, a kurs BPH obniżył się o ponad 2 proc.
Mimo tych napięć, część zagranicznych graczy patrzy na polskie akcje nadal z perspektywy danych świadczących o dobrym stanie polskiej gospodarki. Wtorkowe informacje o bilansie obrotów bieżących za luty potwierdziły, że eksporterzy wciąż dobrze sobie radzą. Rośnie też akcja kredytowa, co może zwiększać popyt wewnętrzny ? to sygnały, że wzrost gospodarczy ma silne podstawy.
Ostatecznie podczas wtorkowej sesji indeks dwudziestu największych spółek WIG20 stracił 1,15 proc. i osiągnął poziom 2 728 pkt, WIG stracił blisko 0,5 proc. i zatrzymał się na wartości 37 821 pkt. O prawie 1 proc. obniżył swój poziom indeks spółek technologicznych TECHWIG, osiągając wartość 914 pkt.
Krzysztof Chrząszcz doradca finansowy Open Finance
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance
Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.