Reklama

Wyniki finansowe Grupy Erbud w I kwartale 2013 r.

W I kw. 2013 r. przychody Grupy Erbud (GPW: ERB) wyniosły 206,4 mln zł (12-proc. spadek rok do roku, który jest pochodną sezonowości branży). W omawianym okresie rynek budowany w Polsce spadł o 15,1 proc. r/r.

W segmencie kubaturowym w kraju spadek sprzedaży wyniósł 25 proc. r/r. Segment inżynieryjno-drogowy obniżył sprzedaż o 19 proc. r/r. Pozostałe segmenty, tj. segment kubaturowy za granicą, segment deweloperski i segment energetyczny zanotowały wzrosty przychodów odpowiednio o 44, 36 i 64 proc. r/r.

Zyski pod presją spowolnienia sprzedaży

W I kw. 2013 r. EBIT Grupy wyniósł 2,3 mln zł, oznacza to spadek o 69 proc. r/r. Marża EBIT wyniosła 1,12 proc. wobec 3,2 proc. w analogicznym okresie 2012 r. Pozytywny wpływ na wynik operacyjny Grupy w omawianym okresie miał segment działalności kubaturowej w kraju i za granicą, który zanotował łącznie zysk operacyjny w wysokości 6,9 mln zł, oznacza to 18-proc. wzrost r/r.

Reklama

Negatywny wpływ na zysk operacyjny Grupy w omawianym kwartale miał segment inżynieryjno-drogowy, który obniżył skonsolidowany wynik EBIT Grupy o 2,9 mln zł oraz segment energetyczny, który zanotował 2,7 mln zł straty. Negatywny wynik segmentu energetycznego jest efektem głównie konsolidacji spółki Engorem, która pokazuje sezonowo słabą sprzedaż w I pół. roku przy stałej bazie kosztów.

Zysk netto Grupy w I kw. 2013 r. wyniósł 0,4 mln zł, oznacza to 87,5-proc. spadek r/r.

Ponad 1,3 mld zł portfela zleceń i dobra sytuacja finansowa na 2013 r.

Na koniec marca 2013 r. Grupa Erbud miała 86,6 mln zł w gotówce (10-proc. wzrost r/r). Grupa posiada dostępne linie bankowe i ubezpieczeniowe na łączną kwotę 497 mln zł. Na koniec I kw. 2013 r. Grupa miała portfel zleceń o wartości ponad 1,3 mld zł, z czego do realizacji w bieżącym roku zaplanowanych jest ok. 820 mln zł. W kwietniu-maju br. Grupa podpisała 3 kolejne kontrakty na łączną kwotę 90,5 mln zł.

Główne segmenty w portfelu zleceń to obiekty użyteczności publicznej (17,8 proc.), budynki mieszkalne (16,7 proc.), biurowe (32,5 proc.) oraz centra handlowe (16,8 proc.), a także projekty energetyczne (10 proc.), inżynieryjne (2,9 proc.) oraz drogowe (0,7 proc.). W ramach portfela zleceń ok. 24 proc. stanowią projekty publiczne wobec 40 proc. w analogicznym okresie 2012 r.

Perspektywy dalszego rozwoju

W ocenie zarządu, I półrocze 2013 r. pozostaje pod znakiem pogorszenia sytuacji w branży budowlanej. Osłabieniu koniunktury towarzyszy pogorszenie ogólnych warunków realizacji projektów i obniżenie marż w wyniku dalszej walki cenowej. W 2012 r. wskaźnik rentowności obrotu netto w budownictwie był negatywny i wyniósł -0,5 proc.

Pomimo spowolnienia w branży spółka ma nadzieję, że obecny rok pozwoli na dalszy stabilny rozwój grupy kapitałowej. Zarząd zakłada w bieżącym roku osiągnięcie przychodów Grupy Erbud na poziomie 2012 r. przy założeniu utrzymania sprzedaży w budownictwie kubaturowym i wzroście w segmencie energetycznym, który będzie kompensował spowolnienie w budownictwie inżynieryjno-drogowym.

Sprawdź notowania spółki Erbud na stronach INTERIA.PL

Opr. MD

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »