Wyraźny spadek notowań ropy naftowej

Bieżący tydzień rozpoczął się od wyraźnej przeceny ropy naftowej na światowych rynkach. Cena ropy Brent zniżkowała w poniedziałek aż o ponad 9%, schodząc poniżej poziomu 110 USD za baryłkę. Większy optymizm dotyczący rosnących szans na zakończenie wojny oraz obawy o popyt na ropę w Chinach za sprawą kolejnej fali koronawirusa, są przyczyną mocnej korekty.

Z kolei notowania ropy WTI spadły o ponad 6%, powracając w rejony 106 USD za baryłkę. We wtorek rano przeceny się zatrzymały, ale nie ulega wątpliwości, że obecnie to strona podażowa jest na rynku ropy naftowej silniejsza.

Coraz większa presja na spadek cen ropy naftowej to efekt przede wszystkim rosnących nadziei na zakończenie wojny w Ukrainie. W Stambule rozpoczną się pierwsze od dwóch tygodni rozmowy pokojowe między przedstawicielami Rosji oraz Ukrainy. Jeśli dojdzie do zawieszenia broni, na globalnych rynkach finansowych zobaczylibyśmy więcej optymizmu, natomiast ceny ropy naftowej znalazłyby się zapewne pod jeszcze większą presją podaży.

Reklama

Zawieszenie broni oznaczałoby bowiem możliwość wstrzymania spekulacji na temat potencjalnych kolejnych sankcji, narzucanych na Rosję, jak również sprawić, że traderzy z państw zachodnich znów chętniej kupowaliby rosyjskie surowce. Dodatkowo, mniejsze obawy o sytuację na wschodzie Europy oznaczałyby możliwość skupienia uwagi dyplomatów z powrotem na kwestii negocjacji z Iranem. 

Większy optymizm dotyczący rosnących szans na zakończenie wojny jest jednak tylko jednym z czynników negatywnie wpływających na ceny ropy naftowej. Drugim, także niezwykle istotnym czynnikiem, są obawy o popyt na ropę w Chinach za sprawą kolejnej fali koronawirusa, która pojawiła się w tym kraju.

Lockdownem został bowiem ponownie objęty Szanghaj, czyli metropolia, która odpowiada za aż około 4% konsumpcji ropy naftowej w Chinach. Nie ustają obawy o to, że Chiny narzucą kolejne restrykcje pandemiczne także na inne miasta i regiony.

Obawy o spadek popytu na ropę naftową w Chinach, połączone z nadziejami na większą podaż ropy na globalnym rynku, wzajemnie potęgują swoje negatywne działanie na ceny ropy naftowej. Jednak warto pamiętać, że sytuacja polityczna wokół Ukrainy nadal jest niestabilna, więc nie można mieć pewności co do pozytywnego zakończenia pokojowych rozmów.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

ROPA CRUDE

75,83 0,00 0,00% akt.: 22.01.2025, 05:21
  • Max 75,91
  • Min 75,62
  • Stopa zwrotu - 1T -1,31%
  • Stopa zwrotu - 1M 9,11%
  • Stopa zwrotu - 3M 8,77%
  • Stopa zwrotu - 6M -3,44%
  • Stopa zwrotu - 1R 3,34%
  • Stopa zwrotu - 2R -7,12%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast
Superfund.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »