Reklama

Wysokie wzrosty wyników Duon

Duon w pierwszym półroczu 2014 r. osiągnął 48 proc. przyrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz podwoił EBIT i zysk netto w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 r. Tak znaczny wzrost wyników osiągniętych w pierwszym półroczu był efektem przede wszystkim rozwoju działalności w ramach segmentu obrotu - sprzedaży gazu odbiorcom końcowym na zasadzie TPA oraz zawartych transakcji na rynku hurtowym.

W I półroczu 2014 skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 272,5 mln zł, a EBITDA Grupy w tym okresie wyniosła 20,9 mln zł w porównaniu do 11,1 mln zł osiągniętych w pierwszym półroczu 2013 r. Zysk netto osiągnął wartość 12,8 mln zł w porównaniu do 6,2 mln zł na koniec czerwca ubiegłego roku.

Reklama

Do osiągniętych wyników w większym stopniu przyczynił się segment obrotu, który wygenerował 12,6 mln zł EBITDA. Stanowi to ponad 6-krotny wzrost w stosunku do wyników segmentu obrotu w I półroczu 2013 r. (1,9 mln zł). Wzrost ten, z jednej strony, jest efektem działań marketingowych nakierowanych na rozbudowę portfela klientów końcowych - liczba odbiorców którzy zdecydowali się wybrać Duon jako alternatywnego sprzedawcę gazu wzrosła z 70 na koniec 2013 r. do 400 na koniec czerwca 2014 r., natomiast liczba odbiorców energii elektrycznej w pierwszym półroczu wzrosła o 2 500 do poziomu 17 500. Z drugiej strony, dzięki pojawieniu się okazyjnych, atrakcyjnych możliwości transakcyjnych na rozwijającym się hurtowym rynku gazu ziemnego, Duon wygenerował wysokie zyski w obszarze handlu hurtowego.

Z kolei w segmencie infrastruktury nastąpił rozwój sprzedaży LNG, który był efektem przede wszystkim przeprowadzonych w poprzednich okresach inwestycji w instalacje regazyfikacji LNG. Przychody ze sprzedaży LNG wzrosły w pierwszym półroczu 2014 r. o 18,9 proc., tj. o 7 mln zł w stosunku do pierwszego półrocza 2013 r. Sprzedaż gazu sieciowego przez własną infrastrukturę w efekcie "ciepłej zimy" była niższa niż w roku ubiegłym. EBITDA segmentu infrastruktury w pierwszym półroczu 2014 r. wyniosła 8,3 mln zł.

Już w czerwcu br. Grupa Duon podniosła prognozę wyników na 2014 r. ze względu na dodatkowe zyski osiągnięte w transakcjach na rynku hurtowym gazu ziemnego. Aktualnie Zarząd spółki zakłada osiągnięcie w całym 2014 r. przychodów ze sprzedaży w wysokości 509,0 mln zł, zysku EBITDA w wysokości 30,3 mln zł i zysku netto na poziomie 17,5 mln PLN, tj. kilkadziesiąt procent więcej niż w roku 2013.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych przez nas wyników w I półroczu 2014 r., zwłaszcza z dynamicznego rozwoju sprzedaży na zasadzie TPA w ramach segmentu obrotu. W segmencie infrastruktury zanotowaliśmy wzrost sprzedaży gazu skroplonego. Mamy nadzieję, że nowe źródła LNG jakie pojawią się w okresie najbliższych 1-2 lat, m.in. terminale w Świnoujściu i Kłajpedzie, pozwolą nam zdynamizować wzrost wyników w tej części biznesu. - mówi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon.

Duon

Grupa kapitałowa Duon to jeden z wiodących w Polsce dostawców gazu ziemnego spoza Grupy PGNiG. Grupa rozwija działalność w dwóch segmentach działalności: infrastruktury oraz obrotu, oferując swoim klientom dwa podstawowe produkty: gaz ziemny oraz energię elektryczną.

Działalność Grupy w segmencie infrastruktury skupia się na dostawach gazu ziemnego sieciowego i LNG (Liquefied Natural Gas) poprzez własną infrastrukturę, to jest poprzez sieci dystrybucyjne oraz stacje regazyfikacji. Obecnie Grupa posiada w ramach tego segmentu ponad 400 km własnych gazociągów w 9 lokalizacjach sieciowych (przyłączonych do krajowego systemu gazowego) oraz 20 instalacji opartych o gaz LNG. Do gazociągów posiadanych przez Duon przyłączonych jest łącznie ponad 4.000 klientów, zarówno instytucjonalnych i indywidualnych.

Działalność Grupy w segmencie obrotu polega na sprzedaży gazu ziemnego i energii elektrycznej odbiorcom końcowym na zasadzie TPA (ang. Third Party Access), tj. poprzez infrastrukturę stron trzecich - operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | wzrost | R. | wynik | wyniki | Duon | wysoki wzrost | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »