Załamanie na rynku obligacji Kataru przez geopolityczny kryzys

Na Bliskim Wschodzie doszło do kolejnego kryzysu dyplomatycznego, ponieważ koalicja państw, której przewodzi Arabia Saudyjska, zerwała relacje dyplomatyczne z Katarem w celu izolacji Królestwa. Wydarzenia z ostatnich dni uderzyły w wiarygodność Kataru na rynkach finansowych. Zdaniem analityków Saxo Banku,konflikt wygląda na znacznie trudniejszy do rozwiązania niż w 2015 roku.

Za tą decyzją stoi trwająca od dekad rywalizacja z Arabią Saudyjską, a punktem zapalnym między państwami jest stosunek wobec Iranu oraz Bractwa Muzułmańskiego.

Należy pamiętać, że Katar silnie udziela się na arenie sportowej, organizując wiele wydarzeń, w tym zaplanowane na 2022 rok mistrzostwa świata w piłce nożnej. Impreza ta, która już wcześniej była źródłem kontrowersji, może także stać się ofiarą kryzysu dyplomatycznego.

Jeśli chodzi o rynek obligacji, to dług Kataru i innych państw z GCC był ostatnio przedmiotem wzmożonego popytu. Niskie rentowności na rozwiniętych rynkach skłoniły bowiem inwestorów do zwrócenia się ku obligacjom oferującym wyższe zwroty.

Reklama

Jednym z takich rynków stał się region Zatoki Perskiej, o czym świadczy chociażby sukces emisji obligacji przez Arabię Saudyjską po koniec ubiegłego roku. Papiery te, z terminem zapadalności w 2046 roku, były ostatnio przedmiotem wzmożonego zainteresowania wśród inwestorów, mimo pewnych trudności bezpośrednio po emisji.

Po trudnym początku, saudyjskie obligacje ponownie są przedmiotem zainteresowania inwestorów.

Katar jest aktywny na rynku długu od dłuższego czasu - rok temu wyemitował transzę 5-, 10- i 30-letnich obligacji. Popyt na te papiery jest nadal wysoki, nawet mimo ostatniego spadku wynikającego z zawirowań dyplomatycznych.

Cena obligacji zapadających w 2026 roku i denominowanych w USD spadła z 101,50 do 99.00 (rentowność 3,4%) a długu długoterminowego - zapadającego w 2046 roku i denominowanego w USD - obniżyła się o trzy punkty do 103,50 (rentowność 4,4%).

Ceny obligacji Kataru spadły w reakcji na ostatnie wydarzenia.

Jeśli jednak porównać te rentowności do ratingów kredytowych, to pozostają one atrakcyjne. Z uwagi na znaczne zasoby ropy naftowej, państwa z Zatoki Perskiej nadal mogą liczyć na solidne ratingi. Prym wiedzie tu Katar, który charakteryzuje się ratingiem na poziomie Aa3 i AA u - odpowiednio - agencji Moody's i Standard & Poors.

W przypadku drugiej agencji poziom tego ratingu jest identyczny do oceny Korei Południowej (której obligacje denominowane w USD i zapadające w 2027 roku charakteryzują się obecnie rentownością 2,7%) oraz nieco niższy niż oceniane na poziomie AA+ 10-letnie obligacje USA, uważane jako mało ryzykowne - ich rentowność to obecnie 2,2%.

Należy przy tym podkreślić, że Standard & Poors zdecydował się na zmianę perspektywy ratingu Kataru na negatywną jeszcze przed ostatnimi informacjami. Jednak nadal rating Kataru jest wyższy o cztery poziomy od ratingu Arabii Saudyjskiej, na poziomie A-.

Obecnie rentowność obligacji Arabii Saudyjskiej, zapadających w 2026 roku, jest równa rentowności obligacji Kataru, co oznacza, że wiarygodność tego drugiego państwa znacznie spadła w ostatnim czasie.

Trudno jest szacować kiedy i czy sytuacja wróci do normalności. Historia niewiele tu pomaga, oprócz przypomnienia o napiętych relacjach między oboma państwami. Spór w 2015 roku zakończył się pokojowo, ale dopiero wtedy, gdy Katar zgodził się na wydalenie niektórych członków Bractwa Muzułmańskiego, aby przywrócić relacje dyplomatyczne z Arabią Saudyjską, ZEA i Bahrajnem po 8 miesiącach impasu.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa obecny konflikt, ale wiele wskazuje na to, że mamy obecnie do czynienia z bardziej skomplikowaną sytuacją. Długość oraz skala sankcji będą kluczowe dla przyszłości gospodarki Kataru, która jest silnie zależna od eksportu ropy i importu różnorodnych produktów.

Reakcja rynku wskazuje, że Katar stracił wiele z wiarygodności, którą cieszył się w ostatnim czasie.

Michael Boye, trader na rynku instrumentów dłużnych, Saxo Bank

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: Katar | piłka nożna | OPEC | 2012
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »