Zarządzanie TFI kosztuje

Minister finansów, w trosce o dochody budżetu pobierane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, nie zamierza zmniejszyć obciążeń przewidzianych dla towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Minister finansów, w trosce o dochody budżetu pobierane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, nie zamierza zmniejszyć obciążeń przewidzianych dla towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie zostawia obowiązkowe opłaty wnoszone przez TFI na rzecz Komisji na dotychczasowym poziomie oraz dodaje kilka nowych. Nowelizacja ustawy znacznie rozszerzyła możliwości działania TFI oraz samych funduszy, ale nie za darmo. Prowadzenie TFI i samego funduszu inwestycyjnego kosztuje. Praca ludzi zatrudnionych w urzędzie Komisji kosztuje również. Kosztuje nie tylko podatnika, ale też przedsiębiorstwa pracujące w branży kontrolowanej przez Komisję.

Wysokość opłat obowiązujących towarzystwa funduszy inwestycyjnych jest wyznaczana przez ministra finansów. Naszej redakcji udało się dotrzeć do projektu rozporządzenia regulującego wysokość tych opłat. Projekt jest nowy, ale opłaty i stare i nowe, bo TFI wnoszą je od lat na podstawie obowiązującego obecnie rozporządzenia z 1998 roku. Jednak nowy akt wykonawczy jest konieczny, w związku z nowelizacją ustawy o funduszach inwestycyjnych. Przy tej okazji dodano parę nowych opłat. Jeżeli projekt zostanie zrealizowany w formie, w jakiej trafił do uzgodnień międzyresortowych, to TFI raczej ulgi nie poczują.

Reklama

Maksymalna wysokość opłaty jest wyznaczona przez ustawę na poziomie 4,5 tys. euro. Tyle właśnie kosztuje zezwolenie Komisji na utworzenie TFI .W projekcie o utworzeniu TFI się nie wspomina, ale znowu 4,5 tys. euro kosztuje zezwolenie na rozpoczęcie działalności TFI. Zezwolenie na utworzenie funduszu kosztuje i będzie kosztować 4 tys. euro, zgoda na zmianę depozytariusza 2 tys. euro.

Twórcy funduszy o większym niż przeciętne poziomie ryzyka muszą być gotowi na większe niż przeciętne opłaty. Generalnie funduszom wolno dokonywać lokat na rynkach należących do krajów OECD - ograniczenia są związane z charakterem funduszu. Jeżeli jednak TFI chce utworzyć fundusz lokujący na innych rynkach, musi na to uzyskać zezwolenie kosztujące 3 tys. euro. Rozwiązania proponowane w omawianym projekcie są podobne. Są też inne czynności funduszu i TFI, które kosztują, np. zmiany personalne, ale wchodzą tu w grę mniejsze kwoty.

Autorzy rozporządzenia przewidują, że roczny wpływ do budżetu z tytułu wydawanych zezwoleń będzie wynosił ok. 1 mln zł.

Co nowego w opłatach TFI?

1. Przepis o opłacie za zezwolenie na utworzenie TFI zostanie zastąpiony przepisem o opłacie za zezwolenie na wykonywanie działalności przez TFI: 4,5 tys. euro.

2. Dojdzie opłata za zezwolenie na zarządzanie zbiorczym portfelem papierów wartościowych: 4 tys. euro.

3. Dojdzie również opłata za zezwolenie na zbywanie i odkupywanie jednostek uczestnictwa za pośrednictwem podmiotu innego niż podmiot prowadzący działalność maklerską: 3 tys. euro.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: wysokość | TFI | opłaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »