Złoto i platyna w centrum uwagi. Największe zakupy złota banków centralnych

Światowa Rada Złota opublikowała raport na temat sytuacji na rynku złota w III kwartale 2022 r. Wynika z niego, że banki centralne kupiły w III kwartale br. ponadprzeciętną ilość złota wynoszącą 399 ton tego kruszcu, co stanowi rekord od 1967 roku, czyli od 55 lat.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Należy mieć na uwadze, że przed nami podsumowanie czwartego kwartału, które najprawdopodobniej podbije dodatkowo wartość całorocznych zakupów. Przed czym ubezpieczają się na taką skalę banki centralne, znające od podszewki słabości obecnego systemu monetarnego? Wysoka inflacja powoduje, ze warto obserwować to, co one robią. 

Ruchy banków centralnych sygnałem dla inwestorów

Globalne zakupy banków centralnych skoczyły do prawie 400 ton w III kw. (+115 proc. kw/kw) - wynika z raportu Światowej Rady Złota. Jest to 66% więcej od poprzedniego rekordu (241 ton) sprzed czterech lat.

Reklama

Ciężko wskazać jeden przewodni czynnik tak dużej aktywności banków centralnych w zakresie popytu na złoto, ale z pewnością nie można pominąć kwestii coraz większych napięć obecnego, uginającego się pod ciężarem długu systemu monetarnego, właśnie w otoczeniu rosnących stóp procentowych, które to otoczenie jest de facto stress-testem tego systemu - wyjaśnia Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych firmy Tavex. 

Złoto w tym kontekście pełnić może rolę ubezpieczenia. W skrajnym przypadku (choćby utraty zaufania do walut fiducjarnych), miałoby prawo posłużyć jako baza, bądź element nowego systemu - wyjaśnia ekspert. Nie sposób również zapomnieć o tym, że banki centralne większości krajów w ostatnich kwartałach, podwyższając wyraźnie stopy procentowe, stworzyły negatywne otoczenie dla cen złota. Ruchy podbiły odpływy kapitału z funduszy EFT. Banki wykorzystały tę sytuację, same skupując rekordowe ilości złota do swoich rezerw.

Warto wiedzieć, że królewski kruszec jest aktywem rezerwowym, które dywersyfikuje ryzyko geopolityczne w czasie kryzysów oraz w okresie napięć w sferze politycznej. - Dlatego państwo posiadające duże rezerwy złota jest bardziej wiarygodne w oczach inwestorów i pożyczkodawców -  wskazuje Aleksander Pawlak, prezes Tavex.

Złota obietnica Narodowego Banku Polskiego

Na liście banków, które “lubują" się w złocie jest również Narodowy Bank Polski, który o zwiększeniu swoich rezerw tego kruszcu informował już w marcu 2021 roku. Wówczas prezes mówił o możliwości wprowadzenia strategii, która zakłada dokupienie 100 ton złota w ciągu najbliższych kilku lat. 

Narodowy Bank Polski poinformował ostatnio o  ilościach zgromadzonego złota. Z danych opublikowanych w piątek (21.10.2022) wynika, że to 7,35 mln uncji (wartość wyrażona w dolarach to niespełna 12,3 mld USD).

Co obecnie kluczowe dla rynku złota?

Zdaniem analityków DM BOŚ, obecnie inwestorzy wyczekują już grudniowego spotkania Fed - i niewątpliwie do tego czasu nie będzie brakować spekulacji na temat działań tej instytucji. Wstępnie rynek wycenia podwyżkę o 50 pb w grudniu jako najbardziej prawdopodobną.

ZŁOTO

2 651,94 -10,06 -0,38% akt.: 18.12.2024, 19:47
  • Max 2 667,36
  • Min 2 649,71
  • Stopa zwrotu - 1T -2,13%
  • Stopa zwrotu - 1M 3,74%
  • Stopa zwrotu - 3M 2,59%
  • Stopa zwrotu - 6M 14,12%
  • Stopa zwrotu - 1R 30,98%
  • Stopa zwrotu - 2R 47,73%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Notowania platyny w korelacji ze złotem

Zdaniem analityków DM BOŚ, w poprzednim tygodniu notowania platyny wybiły się na najwyższe poziomy cenowe od połowy marca bieżącego roku, czyli od około 8 miesięcy. Cena kruszcu sięgnęła maksimum w okolicach 1057 USD za uncję w miniony piątek. Niemniej, od tego czasu notowania platyny poruszają się już w dół. W bieżącym tygodniu spadki są systematyczne, a ostatnio cena platyny testowała poziom 1000 USD za uncję jako techniczne wsparcie. Ta psychologiczna bariera okazała się skuteczna i obecnie cena platyny delikatnie odbiła w górę, poruszając się powyżej niej.

Zdaniem Doroty Sierakowskiej analityczki z DM BOŚ, notowania platyny wykazują sporą korelację z cenami złota, jednak nie jest ona tak silna jak w przypadku złota i srebra. Platyna jest bowiem wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle, w branży samochodowej, do produkcji katalizatorów. To sprawia, że popyt na nią jest uzależniony od kondycji sektora motoryzacyjnego.

Niemniej, ważnym elementem wyceny platyny stał się fakt, że jednym z jej głównych producentów jest Rosja - kraj uwikłany w wojnę na Ukrainie. Obawy dotyczące ewentualnych zaburzeń w produkcji mają pozytywny wpływ na ceny tego kruszcu.

Na razie jednak warto zachować ostrożność w kontekście przyszłości notowań platyny. Ze względu na trudną sytuację gospodarczą na świecie, popyt na ten metal może być stłumiony w kolejnych miesiącach i całym przyszłym roku. To hamuje potencjał wzrostowy cen platyny w najbliższym czasie.

PLATYNA

936,50 -7,00 -0,74% akt.: 18.12.2024, 19:48
  • Max 946,90
  • Min 926,65
  • Stopa zwrotu - 1T -0,48%
  • Stopa zwrotu - 1M -0,28%
  • Stopa zwrotu - 3M -4,54%
  • Stopa zwrotu - 6M -3,14%
  • Stopa zwrotu - 1R -0,50%
  • Stopa zwrotu - 2R -5,61%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: banki centralne | rynek złota | złoto | inflacja świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »