Złożono wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku. Kolejny etap procedury

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku. BFG informuje jednocześnie, że nie wpływa to na sytuację VeloBanku biorącego udział w procesie restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny 28 kwietnia złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Bank - podał BFG w komunikacie. Jak dodano, to kolejny standardowy etap procedury przymusowej restrukturyzacji, a Fundusz tym samym wypełnił zobowiązanie nałożone przez Komisję Europejską.

BFG poinformował, że złożenie wniosku w żaden sposób nie wpływa na sytuację VeloBank, klientów tego banku oraz bezpieczeństwa środków w nim zgromadzonych. Wniosek nie wpływa również na sytuację osób posiadających kredyt walutowy w Getin Noble Bank.

Trwa przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku

Do czasu ogłoszenia upadłości bankiem zarządza administrator wyznaczony przez BFG. Po ogłoszeniu upadłości przez sąd wierzyciele banku będą mogli zgłaszać roszczenia do masy upadłości.

Reklama

30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Bank.

Przypomnijmy, że upadek Getin Noble Banku odbywał się w atmosferze skandalu. W 2018 roku Leszek Czarnecki (właściciel Getin Noble Banku) opublikował nagraną przez siebie rozmowę z ówczesnym szefem KNF Markiem Ch. To wtedy pojawiło się określenie "plan Zdzisława" (chodziło o Zdzisława Sokala - szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), a sam plan miał polegać na dokapitalizowaniu Getin Noble Banku po uprzednim przejęciu go "za złotówkę" przez inny bank. Miała się wtedy pojawić propozycja odstąpienia od "planu" za korzyści materialne, czego teraz chcą dowieść Leszek Czarnecki i jego pełnomocnik Roman Giertych, domagając się odszkodowania od Skarbu Państwa.

Dodajmy, że ostatecznie Getin Noble Bank został poddany przymusowej restrukturyzacji - jego "zdrowa" część trafiła do wspomnianego VeloBanku, a pozostałe akcje zostały umorzone.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: getin bank | velobank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »