Zwyżki na otwarciu w Europie

O godzinie 8.11 City Index kwotuje wyższe otwarcie we Frankfurcie i w Londynie. UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) kwotowany jest na poziomie 3901 o 1,14 proc. wyżej niż jego zamknięcie w środę na poziomie 3857. GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany jest na poziomie 4042 o 1,35 proc. wyżej niż jego zamknięcie w środę na poziomie 3988 .

O godzinie 8.11 City Index kwotuje wyższe otwarcie we Frankfurcie i w Londynie. UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) kwotowany jest na poziomie 3901 o 1,14 proc. wyżej niż jego zamknięcie w środę na poziomie 3857. GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany jest na poziomie 4042 o 1,35  proc. wyżej niż jego zamknięcie w środę na poziomie 3988 .

Bardzo dobra i dynamiczna sesja w USA w strefie oporu oraz w świetle przedwczorajszej korekty wyniosła rynki ponad maksymalne poziomy obecnego trendu krótkoterminowego z poniedziałku. Wczoraj opublikowano zestaw różnych danych.

Uwagę zwracają pozytywy: wzrost rozpoczętych budów domów oraz pozwoleń na nie. Jednakże, jakiekolwiek dane nie zostąłyby opublikowane to obecnie rynek nie zawraca sobie nimi głowy. Rządzi nastrój i oczekiwania, iż za sześć miesięcy nastąpi poprawa. Poprawy nie należy mylić z końcem recesji. Technicznie, DJIA i S&P znajdują się nadal w strefie oporu, ale Nasdaq, a w szczególności Nasdaq100 prezentuje się obiecująco w długim terminie. Dołek z listopada został obroniony i w tym indeksie inwestorzy będą pokładać nadzieję na wzrosty w długim terminie. Najbliższy opór w Japonii znajduje się niespełna 300 punktów wyżej i trudno sobie wyobrazić, aby rynek który tak znacząco rośnie nie zatrzymał się chociaż na chwilę. Walka rynku z oporem wskaże prawdziwe apetyty inwestorów na akcje. Wzrost akcji to automatyczna wyprzedaż metali szlachetnych. Niestety i tutaj daleko do rozstrzygnięć. Odwrotna korelacja zachowania rynków akcji w USA z rynkiem złota została jednak utrwalona. Celem akcji na GPW jest trwałe przebicie 1533 na WIG20 oraz 24000 na WIG. Szczególnie w drugim przypadku będzie o to trudno bez - wydaje się - dłuższej konsolidacji cen przy oporze. Kluczem będzie jednak cena złotego, która na obecnych, niebezpiecznie niskich poziomach jest silnie skorelowana z kondycją większości branż. Wzrostowe trendy średnioterminowe zostały przełamane i prawdopodobnie rynek wszedł w konsolidację, ale nadal nie są to poziomy sprzyjające importerom oraz kredytobiorcom.

Reklama

Eksport ma mniejsze znaczenie, z uwagi na minimalny popyt z Europy. Podsumowując, rynki akcji cieszą się wzrostami, a inwestorzy zdecydowali się na wprowadzenie zmian w swoich portfelach doważając aktywa wysokiego ryzyka. Na rozstrzygnięcia przyjdzie nam jeszcze poczekać. Liderami zysków są inwestorzy krótkoterminowi. Informacje, którymi dzisiaj będzie interesował się rynek: - Bank Światowy obniża prognozę PKB dla Chin w 2009 roku do 6,5 proc. (MarketWatch), - Chiny podtrzymują ceny miedzi; ogłoszono, iż zwiększą rezerwy o kolejne 600 - 900 tys. ton (Reuters), - Dalszy spadek cen domów w Wielkiej Brytanii; rok do roku na koniec stycznia 11,5 proc. (Guardian), - ogłoszono kolejny skup japońskich obligacji rządowych przez Bank Japonii (Bloomberg).

Łukasz Wardyn

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: europ | USA | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »