120-letni pałac na sprzedaż. Cena sporym zaskoczeniem
Zabytkowy, ponad 120-letni pałac w Jędrzychowie (woj. dolnośląskie), trafił na sprzedaż. Niebawem odbędzie się ograniczony przetarg ustny, a cena wywoławcza może zaskoczyć niejednego miłośnika zabytków. KOWR we Wrocławiu nazywa go mianem "neorenesansowej perełki".
Pałacem w Jędrzychowie obecnie opiekuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Wkrótce jednak może trafić w nowe ręce, ponieważ na 23 kwietnia zapowiedziano przetarg ustny, ograniczony na sprzedaż nieruchomości.
Jak podaje oddział terenowy KOWR we Wrocławiu, w skład nieruchomości wchodzi zespół pałacowy, czyli pałac i dwa pawilony mieszkalne, park podworski wraz z alejami drzew, budynki folwarczne oraz grunt rolny. Przetarg obejmuje nieruchomość gruntową, zabudowaną o przeznaczeniu mieszanym o łącznej powierzchni około 31,3 ha.
Przeczytaj również: Nowa inwestycja PKP Intercity. Lokomotywownia za niemal 180 mln zł
Pałac w Jędrzychowie na Dolnym Śląsku robi wrażenie. Budynek pałacu to najbardziej eksponowany obiekt całej nieruchomości. Został wybudowany w obecnej postaci w 1903 r. w stylu neorenesansowym.
Jak podaje KOWR, pałac został zbudowany na planie prostokąta. Posiada wieżę na planie kwadratu w narożu elewacji północno-zachodniej. Pałac ma dwie kondygnacje, piwnicę, a także poddasze nadające się do użytku.
Za pałacem zachowana jest podwójna aleja dębowa biegnąca wzdłuż drogi gruntowej, wiodącej w kierunku miejscowości Trzmielów, która została uznana za pomnik przyrody. Centralną część dziedzińca folwarcznego stanowi owalny skwer, na terenie którego zlokalizowane są urządzenia dawnego placu zabaw oraz pozostałości betonowej niecki fontanny. Park otacza zabudowania folwarczne.
Wśród budynków znajduje się gorzelnia, magazyn paszowy, zbiornik paliwa na 5 tys. litrów, jałownik, obora udojowa oraz cielętnik.
Cena wywoławcza za 120-letni pałac w Jędrzychowie wynosi 4,58 mln złotych. Przetarg odbędzie się w siedzibie oddziału KOWR we Wrocławiu w środę 23 kwietnia o godz. 12.
Co ważne, cena za pałac może być niższa nawet o połowę, pod warunkiem że kupujący zobowiąże się do przeprowadzenia inwestycji o wartości co najmniej równej udzielonej zniżce. Oznacza to, że jeśli nowy właściciel przeprowadzi gruntowny remont nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, może skorzystać z połowy rabatu.
Przeczytaj również: Hossoland niedługo oficjalnie zaprosi klientów. Znamy ceny biletów
Nieruchomość może przyciągać inwestorów, ale nie każdy weźmie udział w pierwszym przetargu w kwietniu. KOWR najpierw oferuje ją rolnikom indywidualnym. Jednak, jeśli nie będzie chętnych, kolejny przetarg będzie otwarty dla wszystkich.