Pałac w Koniecpolu znowu na sprzedaż. Zapowiedziano licytację, chcą 2,86 mln zł

Zabytkowy pałac w Koniecpolu wraz z przylegającym do niego parkiem został wystawiony na sprzedaż. To jeden z najstarszych i jednocześnie najcenniejszych zabytków miasta. Urząd Skarbowy w Częstochowie zaplanował licytację - cena wywoławcza liczącej półtora tysiąca metrów kwadratowych rezydencji wynosi 2,86 mln zł.

- Na tę informację czekało wielu mieszkańców Koniecpola. Jest szansa, że niszczejący zespół pałacowo-parkowy Koniecpolskich przejdzie w nowe ręce - poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Michał Kasprzak. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Zabytkowy pałac w Koniecpolu wystawiony na sprzedaż

Pałac w Koniecpolu na licytację wystawił Urząd Skarbowy w Częstochowie. Urząd poinformował, że w skład zespołu parkowo-pałacowego wchodzi pięć budynków:  

Reklama
  • pałac o powierzchni 1,5 tys. metrów kwadratowych, 
  • dwie oficyny (łącznie niemal 1 tys. metrów kwadratowych), 
  • dawny hotel (590 metrów kwadratowych) 
  • niewielki obiekt, w którym znajdowała się szatnia

Przedmiotem sprzedaży jest również teren o łącznej powierzchni 5,67 ha, w tym park ze starodrzewem i wybetonowany zbiornik wodny (4 tys. m kw.) powstały z przebudowy stawu.  

"Północna część obszaru - ze zbiornikiem wodnym i budynkiem hotelu - widnieje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren sportu i rekreacji, natomiast grunt z pozostałymi obiektami przeznaczono pod usługi ponadpodstawowe (tereny zieleni urządzonej, parki, skwery, ogrody)" - czytamy na stronie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Wartość nieruchomości oszacowano na 3,8 mln zł, a cena wywoławcza to 75 proc. tej kwoty. Termin pierwszej licytacji wyznaczono na 3 kwietnia 2024 r. Aktualnie Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie prowadzi postępowanie egzekucyjne z nieruchomości. 

Nie pierwsza tego typu licytacja dworku

Zabytkowy pałac w Koniecpolu nie pierwszy raz jest do kupienia. Kompleks pałacowo-parkowy został wystawiony na sprzedaż na portalu Allegro za 3,5 mln zł w 2015 roku - nieruchomość trafiła wtedy w ręce kieleckiego przedsiębiorcy

Nowy właściciel jednak nie inwestował w budynek, przez co zaczął on coraz bardziej popadać w ruinę, stając się obiektem ataków wandali.

Pałac, park, dawny hotel. Zespół pałacowy stanął na miejscu dawnego zamku

Zespół pałacowy w Koniecpolu powstał w miejscu wcześniejszego zamku. - Zabudowania przy ul. Zamkowej 27 to rezydencja polskich rodów magnackich ważnych dla historii kraju i jednocześnie najcenniejszy zabytek Koniecpola - przypomina Kasprzak.

Budowę nowej siedziby rozpoczął w 1603 r. wojewoda sieradzki Aleksander Koniecpolski. Dalsza rozbudowa kompleksu postępowała etapami na przestrzeni wielu lat. 

Pałac należał do rodu Koniecpolskich do 1719 r. Kolejnymi właścicielami byli Walewscy, Lubomirscy, a od 1754 r. Czapscy. Spadkobiercami Czapskich zostali Potoccy i w ich rękach nieruchomość pozostawała do II wojny światowej.

Po wojnie tereny objęto upaństwowieniem, a pałac wraz z przyległościami oddano w ręce nowo powstałych Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych. W 2011 r. całość odzyskał jeden ze spadkobierców, a cztery lata później sprzedał go obecnemu właścicielowi, przedsiębiorcy z Kielc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pałac | licytacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »