14 tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla ojca

Rząd Norwegii o dwa tygodnie - do 49 - wydłuży pełnopłatny urlop rodzicielski. Na wydłużeniu skorzystają ojcowie, dla których zarezerwowanych będzie 14 tygodni - poinformowała w piątek jedna z partii koalicji rządowej.

Zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca 2013 roku, mają być oficjalnie ogłoszone w poniedziałek.

Jak poinformował w gazecie "Verdens Gang" szef wchodzącej w skład koalicji Socjalistycznej Partii Lewicy (SV), urlop rodzicielski zostanie wydłużony z 47 do 49 tygodni i będzie płatny w 100 proc. (do pewnego poziomu dochodów) lub z 57 do 59 tygodni; w takim przypadku jednak przysługuje równowartość 80 proc. wynagrodzenia.

Urlop zarezerwowany dla ojca wydłużony zostanie z 12 do 14 tygodni; nie można przekazać go matce.

Ustawodawca chce zwiększyć w ten sposób uczestnictwo mężczyzn w opiece nad dziećmi, a także działać na korzyść kobiet, często postrzeganych przez pracodawców przez pryzmat przedłużającej się absencji związanej z opieką nad dzieckiem.

Reklama

Informacje przekazane przez SV potwierdził rzecznik ministerstwa ds. rodziny.

Urlop ojcowski w Polsce

Ostatnio w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez posłów Ruchu Palikota projektu, zakładającego wydłużenie wymiaru urlopów ojcowskich z obecnych 2 do 8 tygodni.

- Apelujemy o rozwagę przy tworzeniu uprawnień rodzicielskich - mówi ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

- Wprowadzenie w życie tego pomysłu spowoduje zwiększenie wydatków po stronie ZUS. Zresztą w polskich warunkach może to być nieskuteczny instrument polityki prorodzinnej - mówi ekspert Pracodawców RP. - W pełni popieramy działania wspierające politykę prorodzinną, pod warunkiem że są przemyślane i dają gwarancję skuteczności, a w dłuższej perspektywie wpłyną pozytywnie na rynek pracy - mówi Żukowska. - Niestety, przygotowane przez posłów rozwiązania budzą pod tym względem wątpliwości. Wydaje się również, że w okresie powszechnego "zaciskania pasa" konieczne jest bardzo racjonalne wydatkowanie pieniędzy publicznych - dodaje ekspert Pracodawców RP.

Poselski projekt przewiduje, że (podobnie jak w obecnym stanie prawnym) pracodawca nie mógłby odmówić udzielenia pracownikowi urlopu ojcowskiego. - Może to stanowić barierę w korzystaniu z tego uprawnienia. Wówczas pracodawca będzie musiał się liczyć z nieobecnością pracownika nawet przez dwa miesiące, co jest sporym problemem zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Dlatego czterokrotne wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego może wręcz negatywnie wpłynąć na zainteresowanie tym instrumentem - komentuje pomysł Ruchu Palikota Wioletta Żukowska.

Faktem jest, że niewielu uprawnionych ojców korzysta z dodatkowego urlopu (z wyliczeń ZUS wynika, że w 2010 r. było to ok. 6 proc., a w I kw. 2012 r. - 7 proc.). Widać jednak tendencję zwyżkową, można mieć zatem nadzieję, że z każdym kolejnym rokiem urlopy ojcowskie będą coraz bardziej popularne. Daleko nam jeszcze do państw skandynawskich, gdzie ok. 80 proc. pracowników-ojców decyduje się na taki urlop. Trzeba jednak pamiętać, że urlop ojcowski funkcjonuje tam o wiele dłużej niż w Polsce, gdzie został wprowadzony dopiero w 2010 r.

- W naszej ocenie ważniejsze od urlopów macierzyńskich czy ojcowskich, które czasowo wyłączają pracowników z życia zawodowego i nierzadko powodują dezaktualizację ich kompetencji, są żłobki. Niestety, w naszym kraju wciąż ich brakuje - mówi Żukowska. W Polsce odsetek dzieci do lat 3 korzystających ze żłobków lub innych form opieki instytucjonalnej wynosi 8,6 proc. i jest jednym z najniższych w Europie.

- Dlatego też należy dążyć do rozbudowania infrastruktury wsparcia rodziny oraz wprowadzenia regulacji ułatwiających zakładanie żłobków, w szczególności tych przyzakładowych. Tego rodzaju formy faktycznie umożliwiają łączenie pracy z obowiązkami rodzinnymi oraz mogą pozytywnie wpłynąć na poziom dzietności społeczeństwa - kończy Żukowska.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »