2003 - statystyka nagrodzona
Laureatami zeszłorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali Robert F. Engle z USA. i Clive W. J. Granger z Wielkiej Brytanii obaj z uniwersytetu stanu Kalifornia w San Diego.
Obaj uczeni zostali nagrodzeni za stosowanie metod statystycznych w ekonomicznych (gospodarczych) sekwencjach czasowych - stwierdziła w komunikacie Szwedzka Królewska Akademia Nauk.
Prace te uznano za ważne, ponieważ na finansowych rynkach często dochodzi do przypadkowych fluktuacji i gwałtownych zwrotów, które mogą mieć wpływ na ceny i wartość akcji oraz innych instrumentów finansowych.
Brytyjczyk Clive Granger (ur. 1934) z Uniwersytetu Kalifornijskiego, uważany za pioniera badań w dziedzinie przyczynowości w gospodarce. "Granger jest uczonym klasy światowej oraz na miarę noblowskich standardów" - twierdzi profesor John Sutton z London School of Economics. Granger odkrył zjawisko kointegracji, które wykorzystane w odpowiedni sposób na podstawie badania niektórych szeregów czasowych umożliwia wyciąganie właściwszych niż poprzednio wniosków.
Profesor Uniwersytetu Nowojorskiego Robert F. Engle (ur. 1942) jest współtwórcą kointegracji i dzięki niemu twierdzenie Grangera jest tak spójne i zgrane. Opracował on nową klasę modeli, nazywanych modelami ARCH czyli autoregresywnej warunkowej heteroskedatyczności. Dzięki temu że model bardzo dokładnie odzwierciedla właściwości wielu szeregów czasowych szybko znalazł zastosowanie w praktyce.
Dotychczasowe nominacje wskazują na dominującą rolę Stanów Zjednoczonych w badaniach ekonomicznych. Na 46 laureatów wybranych do 2002 roku, aż 30 miało obywatelstwo amerykańskie. Chociaż większość ekonomistów przez dłuższy czas pracowała w Ameryce, czterech noblistów - Leontief, Koopmans, Debreu i Harsanyi - urodziło się i zdobyło wykształcenie w innych krajach.
Wielka Brytania z sześcioma noblistami w dziedzinie ekonomii zajmuje drugie miejsce w rankingu. Po dwóch laureatów mają Szwecja i Norwegia, po jednym - Francja, Kanada, Indie, Holandia i Związek Radziecki.