261 zł więcej od marca. Ważne zmiany w dodatku z ZUS

500 plus dla seniora, bo tak popularnie zwany jest specjalny dodatek wypłacany przez ZUS, od 1 marca obejmuje szerszą grupę osób. Od 261 zł podniósł się limit uprawniający do przyznania 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Choć zwykle pieniądze te trafiają do seniorów, to nie tylko oni uprawnieni są do świadczenia.

  • Od 1 marca zmienia się próg uprawniający do przyznania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • Świadczenie potoczne zwane jest 500 plus dla seniora, ponieważ największą grupę wsparcia stanowią seniorzy. Jednak pieniądze czekają nie tylko na nich.
  • W ramach tego świadczenia wypłacanego przez ZUS obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Dlatego w 2022 roku średnia kwota 500 plus dla seniora wynosiła 461 zł.

500 plus dla seniora, jak popularnie zwane jest świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, od marca obejmuje szerszą grupę uprawnionych. Pieniądze wbrew popularnej nazwie nie przysługują tylko jako dodatek do emerytury. Są cztery kryteria, które uprawniają do otrzymywania tego świadczenia.

Reklama

500 plus dla seniora nie tylko jako dodatek do emerytury. Kto może dostać pieniądze?

500 plus dla seniora znane jest pod tą popularną nazwą, bo faktycznie często funkcjonuje jako dodatek do emerytury. Pieniądze jednak mogą trafić także do młodszych, ponieważ wypłaty należą się osobom, które mają trudności z samodzielnym życiem i nie są przyznawane tylko emerytom. Są cztery warunki przystąpienia do programu:

  • zamieszkiwanie w Polsce,
  • ukończenie 18. roku życia,
  • orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji,
  • brak świadczeń finansowanych z publicznych środków lub ich suma nie przekracza określonej kwoty.

Zmiana w 500 plus dla seniora. ZUS podniósł próg dochodowy o 261 zł

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji od 1 marca 2024 roku przyznawane jest osobom, które nie przekraczają progu dochodowego wyznaczonego na 2419,33 zł brutto. Oznacza to wzrost o 261 zł względem poprzedniego progu, który określony był na 2157,80 zł brutto. Jeśli beneficjent otrzymuje rentę i zasiłek pielęgnacyjny, nie musi wliczać ich w dochód.

Świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych mogą otrzymać osoby mieszkające w Polsce, które ukończyły 18 lat, są niezdolne do samodzielnej egzystencji i nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza od 1 marca bieżącego roku 2 419,33 zł brutto - podsumowuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Wniosek o 500 plus dla niesamodzielnych trzeba uzupełnić o odpowiednie orzeczenie

500 plus dla seniora jest wypłacane świadczeniobiorcom co miesiąc, najpierw trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek do ZUS lub KRUS - adresat wniosku zależy od tego, skąd pobieramy świadczenia. Do niego powinniśmy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie zaliczające do I grupy inwalidzkiej

Wspomnianych dokumentów nie muszą dostarczać osoby, które przekroczyły 75 lat i pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Warto jednak dołączyć stosowną dokumentację medyczną. Co ciekawe, niemal połowa beneficjentów tego świadczenia ma właśnie powyżej 75 lat.

Zasada "złotówka za złotówkę". Dodatek z ZUS to nie zawsze 500 zł

Świadczenie w kwocie równo 500 zł otrzymają ci, którzy nie mają świadczeń pieniężnych. Na 500 zł świadczenia liczyć mogą również osoby, których suma otrzymywanych świadczeń nie przekracza 1919,33 zł. Powyżej tej kwoty stosowana jest zasada "złotówka za złotówkę", wedle której świadczenie jest pomniejszane o kwotę przekroczenia. Jak podaje ZUS, w 2022 roku średnia wysokość wypłaty 500 plus dla seniora wynosiła 461,96 zł.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | świadczenie | emerytura | ZUS | dodatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »