287 funduszy na plusie
Dla większości inwestorów, październik był udanym miesiącem. Słabnący dolar i rosnące ceny surowców przysłużyły się rynkom wschodzącym, które kontynuują silne wzrosty. Zyskała również warszawska giełda, gdzie indeks największych spółek pobił rekord wszech czasów.
Podobnie jak we wrześniu, słabym punktem dla klientów funduszy okazało się dalsze umocnienie polskiej waluty do głównych walut: USD i EUR, co mocno osłabiło złotowe wyniki funduszy lokujących aktywa w papiery wartościowe denominowane w walutach obcych. Październik był kolejnym dobrym miesiącem dla posiadaczy jednostek funduszy polskich papierów dłużnych - z wyjątkiem dwóch, wszystkie fundusze z tej grupy (PDP) zakończyły miesiąc z zyskiem.
Korzystne tendencje panujące na rynku finansowym sprawiły, iż spośród 384 funduszy i subfunduszy, aż 287 zanotowało dodatnią stopę zwrotu. W gronie podmiotów, które osiągnęły najlepsze wyniki inwestycyjne, dominowały fundusze hedgingowe oraz akcji zagranicznych wyceniane w obcych walutach. Na 10 produktów z najwyższymi stopami zwrotu aż 9 to produkty z oferty Superfund TFI, natomiast liderem wzrostów został sekurytyzacyjne fundusz zamknięty VPFI NSFIZ, który w ciągu miesiąca pozwolił swoim inwestorom zarobić +152,6%.
Po 3 słabych miesiącach, wreszcie odreagowała warszawska giełda. Główny indeks WIG zanotował wzrost o +4,6% (wobec -0,5% we wrześniu), indeks blue-chipów WIG20 zyskał aż +6,7%, notując pod koniec miesiąca swój historyczny rekord na poziomie 3917 pkt. Po 3 miesiącach ostrych spadków, powoli straty zaczęły odrabiać akcje małych i średnich spółek, sWIG80 zyskał +2,3%, zaś mWIG40 +2,0%. Jednak wciąż obroty w tym segmencie utrzymują się na niskim poziomie. Z indeksów sektorowych najwięcej zyskał WIG-media +11,7% oraz WIG-telekom +10,0%. Jedynie sektory spożywczy i budowniczy zakończyły miesiąc na minusie (odpowiednio -1,5% oraz -0,7%). Niemal wszyscy posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy akcji polskich zyskali. Na 43 fundusze z grupy AKP tylko jeden zakończył miesiąc z ujemną stopą zwrotu. Średni wynik dla tej grupy wyniósł +2,7%, i był on nieco słabszy od benchmarku, składającego się w 75% z wyników indeksu WIG i w 25% z wyników indeksu rynku pieniężnego, który wyniósł +3,5%.
Dobra koniunktura panowała na większości rynków zagranicznych, w szczególności na rynkach wschodzących, które w wielu przypadkach ustanawiały kolejne rekordy. Indeks giełdy w Bankoku BSE30 zyskał +14,7% i razem z indeksem Hang Seng (+15,5%) osiągnął najlepszy wynik w regionie. Pomimo dobrego sentymentu panującego na giełdach azjatyckich we wzrostach nie partycypowała gospodarka japońska. Brak impulsów do wzrostów od kilku miesięcy ciąży na indeksie Nikkei, który po raz kolejny zniżkował, tym razem o -0,3%. Dobrze radziły sobie natomiast giełdy Europy rozwijającej się. Szeroki indeks giełdy tureckiej ISE100 wzrósł o +4,8%, czeski PX50 zwyżkował o +5,1%, słowacki SAX o +3,8%. Rosyjski index RTS (liczony w USD) już dawno nie miał tak dobrej passy, po ponad 8% zwyżce we wrześniu, w październiku wypracował +7,3% zysku. Jedynie bułgarski BUX zakończył miesiąc na minusie -3,6%. Mocne w październiku były również giełdy Europy Zachodniej. Mierzący koniunkturę na tym rynku indeks DJ Euro Stoxx 50 zakończył miesiąc wzrostem o +2,5%. Dobre nastroje wynikają między innymi z lepszych od oczekiwań wyników finansowych europejskich spółek, które zostały opublikowane w ostatnim czasie. Austriacki ATX zyskał aż +7,6%.
Słaba koniunktura panowała natomiast na rynku amerykańskim, gdzie zapaść na rynku nieruchomości przekłada się na wyniki finansowe głównie spółek powiązanych z sektorem kredytów subprime. Podstawowy indeks nowojorskiej giełdy S&P500 wzrósł o +1,5%, zaś DJ Industrial Avgerage o +0,2%. Choć walutowe wyniki funduszy inwestujących w akcje zagraniczne w większości były bardzo wysokie (w dwóch przypadkach przekraczające 10%: ING FIO Chiny i Indie USD (USD) oraz AIG SFIO Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji Chińskich i Azjatyckich (USD)), to umocnienie się złotówki wobec głównych walut znacznie pogorszyło wyniki tych funduszy wycenianych w walucie polskiej. Średnia stopa zwrotu dla funduszy akcji zagranicznych AKP wyniosła zaledwie +0,2%, a połowa produktów zakończyła miesiąc z ujemnym wynikiem.
W październiku nieźle zachował się rynek obligacji, niemal wszyscy posiadacze jednostek funduszy papierów dłużnych zyskali. Wygrana w wyborach partii uznawanej za prorynkową, a co za tym idzie wzrost oczekiwań na przeprowadzenie reformy finansów publicznych czy na szybsze przyjęcie euro, zwiększyły popyt na obligacje o najdłuższych terminach do wykupu. Subindeks papierów 10-letnich wzrósł o +1,2%. Bieżące dane o rosnącej inflacji oraz oczekiwania kolejnych podwyżek stóp, zmniejszają popyt na papiery o krótkim terminie do wykupu. Subindeks 2-latek zyskał jedynie +0,18%, zaś 5-latek +0,41%. W efekcie indeks IROS mierzący stopy zwrotu najbardziej płynnych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym zyskał +0,62%. Co trzeci fundusz PDP pobił ten wynik, zaś średnia stopa zwrotu dla całej grupy wyniosła +0,5%. Nieco słabiej wypadły fundusze rynku pieniężnego i gotówkowe. Średni wzrost w grupie RPP wyniósł +0,32% i był to wynik słabszy od benchmarku, jakim jest Indeks Rynku Pieniężnego IRP, który wzrósł +0,43%. Zdołały go pobić tylko 2 fundusze.
Hossa na rynku akcji i instrumentów wierzycielskich okazała się korzystna dla uczestników funduszy, w portfelach których znajdują się zarówno papiery udziałowe jak i dłużne. Nieco więcej zyskały produkty mieszane (MIP), średnio +1,8%, choć jeden fundusz z tej grupy zakończył miesiąc na minusie. Jest to wynik słabszy od benchmarku składającego się w 50% z wyników indeksu WIG i 50% wyników indeksu IROS (+2,6%). W przypadku funduszy stabilnego wzrostu średnia na poziomie +1,38% była zbieżna z wynikiem benchmarku, składającego się w 20% z wyników indeksu WIG i 80% indeksu obligacji (+1,41%).
W październikowym zestawieniu bardzo słabo wypadają stopy zwrotu zagranicznych funduszy dłużnych, gdy ocenie poddamy ich złotowe wyniki. Zaszkodziło im istotne umocnienie się PLN do USD (o -5,6%) oraz EUR (o -3,9%).