34 nowe miasta w Polsce. Rząd zdecydował, przekroczymy nieosiągalną granicę
Rok 2024 przyniesie Polsce rekordową liczbę nowych miast - aż 34 miejscowości zyskają status miejski, podnosząc ogólną liczbę miast w kraju powyżej 1 tysiąca. Choć dla nowych miast nie niesie to za sobą dodatkowych uprawnień, staje się istotnym narzędziem samorządowców do promocji i przyciągania inwestorów.
Od 1 stycznia aż 34 miejscowości uzyskają prawa miejskie, przez co w Polsce liczba miasta wzrośnie do 1013 - podaje "Rzeczpospolita". Zmiany w liczbie miast i granicach administracyjnych gmin w Polsce zazwyczaj wchodzą raz w roku rozporządzeniem Rady Ministrów.
W tym roku liczba nowych miast jest rekordowa. Wszystko przez przestój w ostatnich latach spowodowany trudnościami gospodarczymi. Pandemia czy wybuch wojny zmusiły niektórych samorządowców do odłożenia w czasie planów o uzyskanie statusu miasta dla swoich miejscowości, a co za tym idzie - dodatkowego prestiżu.
Status miasta uzyskują zwykle wykrojone z gmin wiejskich ich "stolice", często z sąsiednimi miejscowościami lub ich fragmentami, co wymaga wytyczenia granic administracyjnych nieraz z dokładnością do numerów geodezyjnych działek - podaje "Rzeczpospolita".
I choć status miasta nie wiążę się z większymi uprawnieniami, ale jak podkreślają samorządowcy, inicjatywa ułatwia włodarzom promocję czy ściąganie nowych inwestorów. - Mam nadzieję, że status miasta ułatwi modernizację miejskiej infrastruktury z zachowaniem jego historycznej nuty - powiedziała dziennikowi Dorota Makówka, wójt prawie 40-tysięcznego Bolesławca na Dolnym Śląsku.
Aby uzyskać prawa miejskie, miejscowość musi mieć dostatecznie zbudowany miejski układ architektoniczny wraz z infrastrukturą. Do niedawna miejscowość musiała również liczyć minimum 2 tys. mieszkańców, ale poprzedni rząd odstąpił od tego wymogu.
Przewagę w procesie uzyskiwania statusu miasta przez wiele lat miały miejscowości z obszaru dawnej Kongresówki. Wszystko przez to, że urbanizacja w centralnej i wschodniej Polsce rozwijała się wolniej niż na zachodzie kraju. Do tego wiele miast straciło prawa miejskie w okresie panowania carskiego, ponieważ wspierały one powstanie styczniowe.
Nowych miast najwięcej powstanie w dwóch województwach centralnych: łodzkim i mazowieckim.
Od Nowego Roku te miejscowości staną się miastami:
Kujawsko-Pomorskie:
- Bobrowniki - powiat lipnowski,
- Kikół - pow. lipnowski,
- Gąsawa - pow. żniński.
Lubelskie:
- Piszczac - pow. bialski,
- Turobin - pow. biłgorajski,
- Czemierniki - pow. radzyński.
Lubuskie:
- Brody - pow. żarski.
Łódzkie:
- Grabów - pow. łęczycki,
- Kiernozia - pow. łowicki,
- Białaczów - pow. opoczyński,
- Żarnów - pow. opoczyński,
- Inowłódz - pow. tomaszowski,
- Osjaków - pow. wieluński,
- Bolesławiec - pow. wieruszowski,
- Parzęczew - pow. zgierski.
Mazowieckie:
- Maciejowice - pow. garwoliński,
- Głowaczów - pow. kozienicki,
- Magnuszew - pow. kozienicki,
- Ciepielów - pow. lipski,
- Sienno - pow. lipski;
- Dobre - pow. miński,
- Siennica - pow. miński,
- Osieck - pow. otwocki,
- Gielniów - pow. przysuski,
- Odrzywół - pow. przysuski
- Przytyk - pow. radomski.
Opolskie:
- Strzeleczki - pow. krapkowicki.
Podkarpackie:
- Bircza - pow. przemyski,
- Jawornik Polski - pow. przeworski.
Śląskie:
- Przyrów - pow. częstochowski.
Świętokorzyskie:
- Gowarczów - pow. konecki,
- Bogoria - pow. staszowski.
Wielkopolskie:
- Rychtal - pow. kępiński,
- Mieścisko - pow. Wągrowiecki.