500 plus na psa i kota. Dofinansowanie czeka na właścicieli

Dofinansowanie dla właścicieli psów i kotów czeka. Urzędy pokrywają 100 proc. kosztów sterylizacji zwierząt. Wsparcie zwane jest popularnie 500 plus na psa i kota, ze względu na to że dopłata dobija do 500 zł, a może nawet tę kwotę przebić. Zabieg sterylizacji psów i kotów kosztuje nawet kilkaset złotych, ale urzędowe dofinansowanie pozwala kosztów uniknąć.

  • Dofinansowanie pokrywające 100 proc. kosztów zabiegu sterylizacji i czipowania czeka na właścicieli kotów i psów.
  • Pieniądze wypłacane są pod określonymi warunkami, ale najpierw trzeba mieszkać w gminie, która wsparcia w ogóle udziela.
  • Nie każdy samorząd dofinansowanie oferuje. O tym, czy w naszej gminie można dostać 500 plus na psa i kota, można sprawdzić w urzędzie.

Dofinansowanie dla właścicieli kotów i psów to wsparcie czekające na właścicieli czworonogów. I choć nazywane jest też popularnie 500 plus na psa i kota, to nie jest ani cykliczne, ani wypłacane bezpośrednio. Urząd pokrywa bowiem zabieg sterylizacji i czipowania w określonych placówkach weterynaryjnych.

Reklama

Dofinansowanie z urzędu. 500 plus na psa i kota wypłacą tylko pod warunkiem

500 plus na psa i kota oferowane jest przez szereg gmin i miast. Wsparcie obowiązuje choćby w Lublinie, Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie. Niezależnie od miejsca, program wygląda podobnie, to dofinansowanie 100 proc. kosztów operacji, którą przeprowadza się w celu zwalczania problemu bezdomności czworonogów.

O tym, czy urząd właściwy dla naszego miejsca zamieszkania prowadzi program dofinansowań, najlepiej zorientować się bezpośrednio w urzędzie. Sprawą 500 plus na sterylizację psa lub kota zajmują się zwykle jednostki ochrony środowiska. By kwalifikować się do programu, zwierzę musi spełnić dwa warunki:

  • mieć przynajmniej 6 miesięcy,
  • kwalifikować się do znieczulenia ogólnego. 

Warunki stawiane właścicielowi to zwykle wymóg bycia mieszkańcem danej gminy lub miasta. Zameldowanie nie zawsze jest konieczne. Okazanie dowodu na zamieszkania (np. umowa najmu), status studenta lokalnej uczelni czy faktury wskazujące na odprowadzanie podatków powinny wystarczyć.

Dofinansowanie dla właścicieli zwierząt to 500 plus, a nawet więcej

Dofinansowanie to nie zawsze 500 plus, a wszystko zależy od kwot operacji. Cena sterylizacji różni się w zależności od zwierzęcia. Cenniki placówek weterynaryjnych wskazują, że kastracje kocurów zwykle kosztują od 100 do 150 zł, podczas gdy w przypadku psów to od 100 zł do ponad 200 zł.

Niewątpliwie droższe zabiegi dotyczą samiczek ze względów na większe skomplikowanie. Sterylizacja kotki to koszt od 200 do 300 zł. Natomiast w wypadku suczek ceny zaczynają się od 250 zł i dobijają nawet do 450 zł.

Dofinansowana sterylizacja powiązana jest z obowiązkowym czipowaniem zwierzęcia, które także jest dofinansowane. Czipowanie zwykle kosztuje od 50 zł do nawet 200 zł, a ceny różnią się w zależności od jakości czipa oraz stawki w gabinecie. Wartość dofinansowania może być niższa niż 500 plus, ale również przekraczać kwotę 500 zł.

Dofinansowanie do sterylizacji więcej niż raz. 500 plus na psa i kota nawet 2 razy w roku

Dofinansowanie uzyskać można nierzadko na więcej niż na jedną sterylizację i czipowanie. Jest tak chociażby w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski właściciele psów i kotów mogą nawet dwukrotnie w ciągu roku otrzymać 500 plus na psa i kota. Limit zeruje się w następnym roku i znów ten sam właściciel może skorzystać z dwóch dofinansowanych zabiegów.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dofinansowanie | koty | PSY (Park Jae-Sang) | 500 zł na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »