55 lat ukończone? Masz szansę na specjalne świadczenie

Świadczenie kompensacyjne to szansa dla osób, które wypracowały odpowiedni staż i przekroczyły 55 lat. Dotyczy to jednak wybranych zawodów. Wysokość świadczenia nie zawsze jednak jest taka sama. Kto może liczyć na wypłatę tego benefitu?

Pierwotnie tekst ukazał się 21.05.2024, a my - ze względu na dużą popularność materiału - odświeżyliśmy jego treść.

 • Świadczenie kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych dla pedagogów. Wypłatami zajmuje się ZUS.
 • Aby otrzymać świadczenie oprócz ukończenia 55 lat w przypadku kobiet i 60 w przypadku mężczyzn, trzeba też wypracować odpowiedni staż pracy.
 • Świadczenie kompensacyjne nie zawsze wynosi tyle samo. Z danych ZUS wynika, że wartość świadczenia w ostatnim czasie spada.

Świadczenie kompensacyjne nie dotyczy wszystkich, którzy przekroczyli wiek 55 lat. Sprawa dotyczy bowiem wyłącznie pedagogów i to nie wszystkich. Aby starać się o świadczenie kompensacyjne należy wypracować odpowiedni staż pracy i to w określonym wymiarze.

Reklama

Co to jest świadczenie kompensacyjne?

Świadczenie kompensacyjne jest odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Tzw. kompensówki wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych i nie zawsze wynoszą tyle samo. ZUS na bieżąco podaje dane dotyczące tego świadczenia.

Kto może dostać świadczenie kompensacyjne?

ZUS wypłaca świadczenie kompensacyjne pod warunkiem osiągnięcia odpowiedniego stażu pracy. Zgodnie z wytycznymi na lata 2023-2024 ważne są:

 • osiągnięcie wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 w przypadku mężczyzn,
 • co najmniej 30 lat stażu pracy, czyli okresów składkowych i nieskładkowych,
 • w tym przepracowane 20 lat jako nauczyciel co najmniej w wymiarze 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Wypłata świadczenia kompensacyjnego dotyczy osób, które pracowały jako pedagodzy. ZUS może przyznać świadczenie tylko osobom, których miejsca pracy to:

 • publiczne i niepubliczne przedszkola i szkoły z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej, placówki kształcenia ustawicznego,
 • młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii,
 • specjalne ośrodki: szkolno-wychowawcze, wychowawcze dla dzieci i młodzieży ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze,
 • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze umożliwiające dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną jest niepełnosprawność intelektualna, realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
 • placówki, które zapewniają uczniom opiekę i wychowanie w czasie, gdy uczą się poza miejscem, w którym mieszkają na stałe.

Ile wynosi świadczenie kompensacyjne?

Świadczenie kompensacyjne zmienia swoją kwotę. ZUS prowadzi wypłaty nie z odprowadzanych składek, ale z budżetu państwa. W styczniu 2024 roku kompensówki pobierało 12,9 tys. osób, które dostawały przeciętnie 3557,64 zł. Natomiast miesiąc wcześniej w grudniu było to 3617,29 zł wypłacane 13,1 tys. osobom.

Liczba nauczycieli, którzy pobierają to świadczenie, spada. W styczniu 2024 było to wspomniane 12,9 tys. osób, podczas gdy na początku 2023 roku było to 13,7 tys. osób, które dostawały 3011,58 zł, a w styczniu 2022 roku 14,1 tys. osób pobierało średnio 2655,78 zł.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | świadczenie | świadczenie kompensacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »