700 mln euro trafiło do Polski. To najwyższa jak dotąd wypłata z Funduszu Modernizacyjnego

W poniedziałek Komisja Europejska (KE) wypłaciła Polsce około 700 mln euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, które przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym, przemysłowym i transportowym, w tym m.in. na modernizację infrastruktury ładowania pojazdów ciężarowych. Środki trafiły nie tylko do Polski, lecz również do 9 innych państw członkowskich. W sumie KE wypłaciła łącznie niemal 3 mld euro z przychodów z handlu emisjami na inwestycje w czystsze systemy energetyczne.

Kwota 2,967 mld euro wypłacona w poniedziałek za pośrednictwem Funduszu Modernizacyjnego przeznaczona zostanie na wsparcie łącznie 39 projektów energetycznych w 10 państwach UE. W poniedziałek niemal 700 mln euro trafiło z tej puli do Polski. Pozostałe kraje to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja i Rumunia, która dostała najwięcej, bo nieco ponad 1 mld euro

Miliony euro dla Polski. To pieniądze na modernizację systemów energetycznych

Inwestycje mają wspierać modernizację systemów energetycznych, redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym, przemysłowym i transportowym oraz poprawę efektywności energetycznej. Projekty, które otrzymały wsparcie, koncentrują się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii. Wśród nich znalazły się: środki dla gospodarstw domowych na zakup i instalację nowych systemów fotowoltaicznych w Czechach, modernizacja i rozwój systemów ciepłowniczych opartych na energii odnawialnej na Węgrzech oraz modernizacja infrastruktury ładowania pojazdów ciężarowych w Polsce

Reklama

- Fundusz Modernizacyjny jest kluczowym instrumentem wspierającym dekarbonizację (...) Wspierając tę grupę państw członkowskich w modernizacji ich systemów energetycznych, posuwamy się naprzód na naszej ścieżce dekarbonizacji poprzez inwestycje w czyste technologie, które również czynią nas konkurencyjnymi w dłuższej perspektywie - powiedział w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz. 

Najwyższa w historii wypłata z Funduszu Modernizacyjnego

Jak poinformowała Komisja Europejska, to najwyższa dotąd wypłata z Funduszu Modernizacyjnego. W jego ramach od stycznia 2021 r. państwa UE otrzymały łącznie 12,65 mld euro na inwestycje energetyczne pomagające krajom UE w osiągnięciu celów klimatycznych i energetycznych, a Unii w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. Państwa członkowskie mogą składać kolejne wnioski o dofinansowanie projektów energetycznych z Funduszu; do 13 sierpnia 2024 r. przyjmowane są wnioski na inwestycje niepriorytetowe, a do 10 września - priorytetowe. 

Fundusz Modernizacyjny finansowany jest z przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Wspiera on 13 państw członkowskich o niższych dochodach w przechodzeniu na neutralność klimatyczną. Beneficjentami Funduszu są: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja, a od stycznia br. także: Grecja, Portugalia i Słowenia. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | euro | inwestycje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »