76 mld euro z funduszy UE dla Polski. Pierwsze konkursy w lutym
Wkrótce startują fundusze europejskie dla Polski. W ramach unijnej perspektywy budżetowej 2021-2027 Polska otrzyma 76 mld euro. Ponad połowa tej sumy ma zostać wykorzystana w programach krajowym, a reszta - w regionalnych. Pierwsze konkursy odbędą się w lutym - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
W ramach unijnej perspektywy budżetowej 2021-2027, kwota 72,2 miliarda euro pochodzić będzie z funduszy polityki spójności, a 3,8 mld euro - z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Większość tej sumy - 56 proc. - ma zostać wykorzystana w programach na poziomie krajowym. Województwa, w ramach 16 programów regionalnych, do 2027 roku otrzymają 33,5 mld euro, ponad 40 proc. funduszy przyznanych Polsce. Najwięcej, ponad 5 mld euro, trafi na Śląsk, 2,74 mld otrzyma woj. łódzkie a 2,43 mld euro - lubelskie. Najmniej, niespełna miliard euro, otrzyma opolskie. Projekty będą zgłaszane przez regiony od marca.
Do Polski wpłynęły już zaliczki na realizację wszystkich programów krajowych i regionalnych - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ich łączna suma to około 1,09 mld euro (ok. 5,1 mld zł). W nowej perspektywie finansowej UE, w porównaniu do poprzedniej (lata 2014-2020), zmieniły się unijne priorytety. Mniej pomocy zostanie przeznaczona na infrastrukturę, a więcej na ochronę środowiska, badania i rozwój. Pieniądze trafią też na przekwalifikowanie pracowników w sektorach, których rozwój jest dla UE najważniejszy.
Nabory do programów krajowych z budżetu UE rozpoczną się w pierwszym kwartale, a do programów regionalnych - w drugim. Najszybciej zostaną uruchomione środki z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Pierwsze konkursy ruszą 7 lutego. Będą one dotyczyć ścieżki SMART na realizację projektów badawczo-rozwojowych - informuje resort funduszy. W 2023 r. na FENG przeznaczono około 4,7 mld euro, czyli 22,2 mld zł, prawie 60 proc. całego budżetu na realizację tego programu w obecnej perspektywie finansowej. Konkursy adresowane są m.in. do firm, organizacji badawczych oraz instytucji wspierających biznes.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało Szczegółowy Opis Priorytetów (SZOP) Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Gotowy jest też harmonogram naborów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na 2023 rok.
Ewa Wysocka