800 mln klepie biedę

Do roku 2020 średni dochód chińskiego rolnika ma się podwoić. Jeśli powiedzie się reforma rolna, ze skrajnej biedy ma szanse wydobyć się około 15 mln Chińczyków - wynika z analizy Biura ds. Rolnictwa Chińskiej Partii Komunistycznej.

Dane opublikowała "China Daily" - największa gazeta anglojęzyczna w Państwie Środka.

Reforma, która rozpocznie się na początku 2009 roku, ma być jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w historii chińskiej wsi. Głębokie zmiany przeprowadzone będą w strukturze nie tylko ekonomicznej, ale i politycznej, kulturalnej oraz ekologicznej. Jednym z najważniejszych priorytetów ma być edukacja.

Przyszłoroczne rządowe wydatki na infrastrukturę na wsi wzrosną do 882 miliardów dolarów, co w porównaniu z rokiem 2007 stanowić będzie trzykrotny wzrost.

Reklama

Jeżeli reforma powiedzie się, to przeciętny dochód rolnika w 2020 roku wynosić będzie 1,5 tys. dolarów. Dziś jest to około 600 dolarów.

Z przedstawionych przez rządowy ośrodek badawczy obliczeń wynika także, że choć chińska gospodarka rozwija się w tempie bezprecedensowym, to dysproporcje pomiędzy wsią a obszarami rolniczymi nie tylko nie maleją, lecz powiększają się.

Chińska gospodarka rozwijała się w III kwartale tego roku w najwolniejszym tempie od 5 lat, ale i tak PKB Chin wzrósł w tym okresie o 9 proc. w ujęciu rocznym.

W 1985 roku stosunek dochodów mieszkańców wsi i miast pozostawał w relacji 1:1,86. W roku 2007 wynosił on już 1:3,31. To oznacza, że grupa 800 mln obywateli tego kraju nie partycypuje w trwającym już niemal 30 lat rozwoju kraju.

W swoim złożeniu reforma rolna ma wydobyć ze skrajnej biedy około 15 mln Chińczyków.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Dochód | reforma | klepanie | WSI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »